• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Ubezpieczenie tylko dla chcących pracować?

Ubezpieczenie tylko dla chcących pracować?
Foto: TVN24 Foto: Prawo do leczenia tylko dla pracowitych

Rejestracja w urzędzie pracy przestanie oznaczać automatyczne nabycie prawa do leczenia - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Dostaną je tylko ci, którzy faktycznie chcą pracować, a nie symulanci, którym zależy tylko na ubezpieczeniu.

Jak poinformował gazetę Władysław Kosinak-Kamysz, minister pracy i polityki socjalnej, resort planuje oddzielenie ubezpieczenia zdrowotnego od rejestracji bezrobotnych. Urząd tylko rejestrowałby bezrobotnego, ale już nie zajmowałby się przekazywaniem za niego składki do ZUS. Wysyłałby tylko informacje, że dany obywatel figuruje w spisie bezrobotnych i ma prawo do ubezpieczenia.

Lepiej sprawdzą

Zaostrzone zostałyby także sankcje dla tych, którzy nie stawiają się na wezwania urzędów i nie chcą szukać pracy. Teraz można zawiesić opłacanie składek za nich na 3 miesiące. Zdaniem ekspertów recydywiści powinni być ich pozbawieni nawet na 2 lata.

Jak pisze dziennik, specjaliści od dawna postulowali takie zmiany. Wszystko dlatego, że obecny system rodzi patologie. Bezrobotni tylko teoretycznie mają obowiązek szukania pracy, a urzędy przedstawiania im propozycji szkoleń i ofert. Jednak wiele osób nie jest nimi zainteresowani. Eksperci prognozują - przy takich zaostrzeniach stopa bezrobocia spadłaby o co najmniej trzy punkty procentowe. Dodatkowo wyprowadzenie składki zdrowotnej z urzędów przyniesie oszczędności.

mn//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane