• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Ubezpieczenie długu Polski tańsze niż Francji

Ceny polskich CDS-ów, czyli ubezpieczenia polskich papierów skarbowych od niewypłacalności Polski w horyzoncie pięcio- i dziesięcioletnim, po raz pierwszy w historii spadły poniżej kosztów ubezpieczenia papierów skarbowych Francji - poinformował Jacek Rostowski.

Zdaniem ministra finansów to rzecz niezwykła. Rostowski podczas środowej konferencji prasowej wyjaśnił, że spadek nastąpił we wtorek. - To oczywiście może się w najbliższych godzinach i dniach zmienić, ale uważam, że to bardzo ważny sygnał - powiedział. Dodał, że niższy koszt CDS-ów oznacza niższą rentowność papierów skarbowych i wyższe ceny naszych obligacji.

- To wszystko stanowi jeden obraz, w którym widzimy, że wiarygodność gospodarki polskiej i finansów publicznych Polski powoli, stopniowo się poprawia - zaznaczył Rostowski.

Pewne pożyczki

Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował, że rentowności polskich papierów pięcioletnich i dwuletnich są najniższe od 6 lat (oznacza to, że w ocenie rynków maleje prawdopodobieństwo niewypłacalności Warszawy). Radziwiłł zaznaczył też, że resort dzięki środowej aukcji obligacji sfinansował już 47 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych, a do końca miesiąca sfinansowane może być 50 procent.

Na początku tygodnia agencja ratingowa Moody's podwyższyła do najwyższego z możliwych poziomów ocenę Polski, jeśli chodzi o możliwość spłaty pożyczek zaciąganych na krótki czas.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane