• rozwiń
  • WIG20 2339.15 -0.14%
  • WIG30 2673.97 -0.19%
  • WIG 60891.77 -0.06%
  • sWIG80 11986.10 +0.22%
  • mWIG40 4040.21 -0.27%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:45

Dostosuj

Tytoniowe koncerny zrobione na szaro

Tytoniowe koncerny zrobione na szaro
Foto: sxc.hu Foto: Brytyjczycy walczą z papierosami

Kolorowe paczki papierosów zbytnio zachęcają do palenia papierosów - twierdzi brytyjski rząd i dlatego zastanawia się nad wprowadzeniem jednobarwnych - szarych, ewentualnie brązowych - paczek papierosów.

Ma to być kolejny sposób na zniechęcenie młodzieży do nałogu i zmniejszenie wydatków publicznej służby zdrowia. Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży papierosów w kolorowych opakowaniach, ponieważ sądzi, iż ich producenci posługują się kolorem w celach marketingowych.

Podstawowe informacje

Musimy spróbować nowego podejścia i podejmować decyzje z myślą o społecznym interesie

Minister zdrowia Andrew Lansley

Opakowanie papierosów zawierałoby jedynie podstawowe informacje. Jakie? Na przykład czy papierosy są z filtrem i nazwę producenta. Pozostałoby także ostrzeżenie o szkodliwości palenia dla zdrowia.

- Musimy spróbować nowego podejścia i podejmować decyzje z myślą o społecznym interesie - cytuje telewizja Sky ministra zdrowia Andrew Lansley'a. - Efektowny wygląd paczki papierosów, jak wskazują na to przekonywujące dowody, przyciąga nowych palaczy do nałogu, zwłaszcza dzieci. Dlatego uczynienie go mniej atrakcyjnego dla oka ma sens - dodał.

W ukryciu

Od 2011 r. w Wielkiej Brytanii wchodzą w życie przepisy nakazujące sprzedawcom usunięcie papierosów z widoku publicznego. Papierosy mają być trzymane na zapleczu, lub pod ladą, jeśli zaś na półce, to muszą być zakryte tak, by nie przyciągały wzroku.

Brytyjska publiczna służba zdrowia (NHS) ocenia, iż w ubiegłym roku dopomogła 337 tys. dorosłym w rzuceniu nałogu. W ostatnich 10 latach liczba palaczy zmniejszyła się w Wielkiej Brytanii o 25 proc. Jednak po papierosa coraz częściej sięga młodzież w wieku szkolnym.

Leczenie przewlekłych chorób spowodowanych paleniem kosztuje NHS 2,7 mld funtów rocznie. Według danych z 2007 r. z powodu nałogu zmarło w tym roku 80 tys. osób.

kj/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane