• rozwiń

Tyski Fiat daje podwyżki i premie

Tyski Fiat daje podwyżki i premie
Foto: TVN24 Foto: Spółka zarabia, pracownicy też chcą

Po 300 zł podwyżki i 1900 zł nagrody rocznej dostaną pracownicy Fiat Auto Poland. W piątek po rozmowach z pracodawcą podpisano porozumienie, które kończy protest związków zawodowych.

Zgodnie z porozumieniem, wszyscy pracownicy FAP - do 1 stycznia tego roku - otrzymają po 300 zł podwyżki brutto. Każdy dostanie też 1900 zł nagrody rocznej, która zostanie wypłacona w trzech częściach - w marcu, wrześniu i grudniu. Związkowcom udało się też wywalczyć, że za każdą przepracowaną sobotę pracownicy otrzymają dodatkowe 50 zł oraz dodatkowy dzień wolny za pracę w nadgodzinach.

Umiarkowany sukces, ale więcej się nie dało

To sukces, choć oczywiście żądaliśmy wyższych podwyżek. Ważne jest, że udało się zawrzeć kompromis. Pracownicy z pewnością będą zadowoleni i to jest najważniejsze

stróżyk o podwyżkach

Związkowcy z Solidarności którzy domagali się 650 zł podwyżki mówią, że podpisane porozumienie to umiarkowany sukces. - To sukces, choć oczywiście żądaliśmy wyższych podwyżek. Ważne jest, że udało się zawrzeć kompromis. Pracownicy z pewnością będą zadowoleni i to jest najważniejsze - powiedziała przewodnicząca "S" w FAP Wanda Stróżyk.

- Uważamy, że to wszystko, co można było uzyskać w obecnych warunkach - ocenia natomiast szef "Sierpnia 80" Bogusław Ziętek. Żądania zgłaszane wcześniej przez "S" określił jako "nierealne".

Polska perła włoskiego koncernu

W ostatnich tygodniach "S", w ramach protestu płacowego, zorganizowała przed tyską fabryką Fiata kilka pikiet. Związkowcy przypominali, że w ubiegłym roku fabryka osiągnęła rekordowy wynik produkcji - 600 tys. aut. Praca odbywała się na trzy zmiany, przez większość sobót, a nawet w niedziele - podkreślali.

Produkcja tyskiej fabryki Fiat Auto Poland wzrosła w ubiegłym roku o blisko 23 proc. Grupa Fiata o ponad 10 proc. zwiększyła również sprzedaż samochodów osobowych w Polsce, podnosząc udział w rynku. Ostatecznie z taśmy produkcyjnej tyskiej fabryki zjechało w 2009 r. 605 tys. 797 samochodów, czyli o 112 tys. 912 więcej niż rok wcześniej.

Prawie połowa produkcji (298 tys.) to fiat panda, 176 tys. - fiat 500, a 10 tys. - fiat 600. Modelu abarth 500 wyprodukowano blisko 7 tys. W sumie samochodów marki fiat i abarth powstało w ubiegłym roku w Tychach 493 tys. Pozostała część to produkowany na zlecenie koncernu Ford nowy ford ka.

mkg ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane