• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Tyska fabryka grozi strajkiem

Tyska fabryka grozi strajkiem
Foto: sxc.hu Foto: Związkowcy z firmy Nexteer Automotive grożą strajkiem

Związkowcy z produkującej układy kierownicze firmy Nexteer Automotive (dawnej Delphi) w Tychach zapowiedzieli na czwartek dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Powód to żądania płacowe. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, jeszcze przed Wielkanocą może dojść do strajku generalnego. Wśród klientów tyskiej fabryki są GM, Fiat, Ford, Toyota, Chrysler oraz PSA Peugeot-Citroen.

Śląsko-dąbrowska Solidarność opublikowała wyniki referendum w firmie, w którym za strajkiem generalnym opowiedziało się aż 83,4 proc. głosujących. W referendum uczestniczyło 543 z 817 pracowników, czyli 2/3 załogi.

Spór o płace

Mediacje w ramach trwającego w firmie od 8 lutego sporu zbiorowego zaplanowano na piątek. Solidarność, która początkowo domagała się 650 zł podwyżki dla wszystkich zatrudnionych, obecnie postuluje podwyżkę o 420 zł oraz wprowadzenie lub wzrost innych świadczeń. Pracodawca - według związkowców - proponuje 140 zł podwyżki.

Szef Solidarności w firmie, Grzegorz Zmuda, nie wyklucza, że w przypadku niepowodzenia piątkowych rozmów, jeszcze przed Wielkanocą może dojść do strajku generalnego. Czwartkowy strajk ostrzegawczy, zaplanowany już wcześniej, ma odbyć się między godziną 13 a 15.

Zarząd: rozmawiamy o podwyżkach

Zarządu Nexteer Automotive na razie nie odniósł się do tych zapowiedzi. Gdy kilka tygodni temu związkowcy wszczęli spór zbiorowy z pracodawcą, zarząd firmy deklarował kontynuowanie rozmów ze związkami i zapewnił, że liczy na porozumienie.

Dyrektor tyskiej fabryki Gonzalo Herrera powiedział wówczas, że intencją zarządu Nexteer Automotive jest zapewnienie pracownikom "możliwie najlepszych warunków pracy i stabilności zatrudnienia. Wymaga to podejmowania odpowiedzialnych decyzji w zakresie corocznego wzrostu wynagrodzeń pracowników firmy".

Dyrektor podkreślił, że kierownictwo zakładu rozpoczęło rozmowy o podwyżkach, mimo rosnącej konkurencji w branży oraz przeprowadzenia w ubiegłym roku w tyskim zakładzie kosztownych inwestycji, za 40 mln euro.

Związkowcy: pieniądze są

Związkowcy z tyskiej spółki uważają jednak, że po rekordowym dla firmy roku załoga zasługuje na znaczącą podwyżkę płac.

Nexteer Automotive jest globalną firmą produkującą układy kierownicze ze wspomaganiem hydraulicznym i elektrycznym, kolumny kierownicze oraz produkty do układów jezdnych dla producentów oryginalnych podzespołów. Na potrzeby 60 klientów Nexteer Automotive pracuje 6,2˙tys. osób w 22 fabrykach, sześciu centrach inżynieryjnych oraz 14 centrach obsługi klienta w Ameryce Północnej i Południowej, Europie oraz Azji.

Wśród klientów Nexteer Automotive są GM, Fiat, Ford, Toyota, Chrysler, PSA Peugeot Citroen oraz producenci z Indii, Chin oraz Ameryki Południowej.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane