• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Tysiąc zł kary dla Gronkiewicz-Waltz

Tysiąc zł kary dla Gronkiewicz-Waltz

Sąd ukarana byłą prezes NBP Hannę Gronkiewicz-Waltz za niestawienie się na przesłuchania przez sejmową komisją ds. banków. Prezydent stolicy uważa, że nawet jeśli ta komisja śledcza działa zgodnie z konstytucją, to nie ma prawa przesłuchiwać byłych prezesów NBP.

Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył tysiąc zł grzywny, chociaż posłowie wnioskowali o trzy tysiące. Sąd uznał w poniedziałek niestawiennictwo Gronkiewicz-Waltz za nieusprawiedliwione. Czym innym ma być bowiem niestawiennictwo przed komisję śledczą (a według prawa każdy obywatel musi się stawić), a czym innym - odmowa złożenia zeznań z powołaniem się na odpowiednie przepisy.

Już od dawna było niemal pewne, że prezydent Warszawy nie stawi się na przesłuchaniu. Komisja jednak czekała.
- Nie zamierzamy pytać prezydent Warszawy tylko o wyjaśnienie licznych w ostatnim tygodniu doniesień prasowych dotyczących prywatyzacji sektora bankowego. Chcemy także zweryfikować zeznania świadków, którzy do tej pory stawili się przed komisją - uzasadniał wezwanie prezydent stolicy przewodniczący komisji Adam Hofman.

Dodał, że komisja przesłuchała już wcześniej osoby związane z prywatyzacją Banku Śląskiego. Gronkiewicz-Waltz miała natomiast przedstawić śledczym swoje opinie m.in. na temat domu maklerskiego, który nie był w stanie potwierdzić wszystkich świadectw udziałowych akcjonariuszy indywidualnych przed sesją giełdową, na której po raz pierwszy notowane były walory banku.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane