• rozwiń

Typ "B"(ezpieczny), bo mniej zarabiający

Typ "B"(ezpieczny), bo mniej zarabiający
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Emerytury z OFE będą bezpieczniejsze?

Ministerstwo pracy chce, aby pięć lat przed emeryturą oszczędności klientów OFE obowiązkowo trafiały do bezpiecznych subfunduszy, tzw. typu "B". Jedną z konsekwencji jest to, że nie będą mogły one w pełni wykorzystywać dobrodziejstw hossy.

Ministerstwo pracy już w połowie sierpnia zajmie się nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych.
- Chcielibyśmy, żeby 10 do 5 lat, tuż przed przejściem na emeryturę, fundusze przekazywały te pieniądze do funduszu bardziej bezpiecznego - powiedziała w TVN CNBC Biznes szefowa resortu Jolanta Fedak.

Lepiej późno niż wcale

Gdyby plany ministerstwa weszły w życie, to towarzystwa emerytalne będą zarządzać funduszem emerytalnym o dwóch subfunduszach A i B. Pierwszy z nich będzie działał tak, jak obecnie funkcjonują OFE. Z kolei subfundusz B będzie miał limity inwestycyjne i tylko małą część aktywów będzie mógł inwestować w akcje.

Jak wyliczyła Fundacja FOR, gdyby od 2005 roku funkcjonowały fundusze typu B i osobom w wieku przedemerytalnym sukcesywnie redukowano dopuszczalny udział akcji z 40 do 0 proc., miesięczna emerytura okresowa z OFE dla osób o przeciętnych zarobkach wyniosłaby o ponad 20 proc. więcej niż obecnie.

– Dobrze, że rząd wprowadza w końcu bezpieczne fundusze. To powinno być zrobione już pięć lat temu – mówi "Gazecie Prawnej" prof. Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej.

mkg ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane