• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Tymoszenko nie chce prywatyzacji gazociągów

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko wykluczyła prywatyzację systemu ukraińskich gazociągów, którym gaz z Rosji płynie m.in. do państw Unii Europejskiej.

- Jedna rzecz nie podlega dla mnie negocjacjom: system gazociągów jest i pozostanie własnością państwa ukraińskiego. Prywatyzacja zagrażałaby wolności mojego kraju i nigdy do niej nie dopuszczę - powiedziała Tymoszenko w wywiadzie dla poniedziałkowego numeru niemieckiego dziennika gospodarczego "Handelsblatt".

- W przyszłości wszystkie strony uczestniczące w rynku gazowym powinny intensywniej współpracować. Wszystkie powinny brać udział w modernizacji tego rynku - dodała premier.

19 listopada premier Rosji Władimir Putin wyraził podczas spotkania z Tymoszenko gotowość renegocjacji niekorzystnych dla Ukrainy porozumień gazowych i podniesienia o 60 proc. opłat uiszczanych przez Rosję za tranzyt jej gazu przez Ukrainę.

MFW pomoże

Ukraina liczy też na pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Władze w Kijowie mają nadzieję, że MFW zgodzi się przekazać Ukrainie 2 mld dolaró na rosyjski gaz. Kijów chce z tych pieniędzy zapłacić za gaz w grudniu, by uniknąć wstrzymania dostaw tego surowca za nieuregulowane rachunki. Wczoraj wieczorem wicepremier Ukrainy Hryhorij Niemyrija ogłosił, że przekonał MFW do nadzwyczajnej pożyczki.

Dwa miesiące temu MFW wstrzymał wypłatę 3,8 mld dolarów kredytu dla Ukrainy, bo Kijów nie podniósł cen gazu dla gospodarstw domowych do czego się zobowiązał. Ukraińskie media twierdzą jednak, że Fundusz zmienił nastawienie po tym jak ukraiński rząd obiecał, że podniesie ceny od kwietnia. W połowie stycznia na Ukrainie odbywają się wybory prezydenckie.

Jedna czwarta gazu konsumowanego w Unii Europejskiej pochodzi z Rosji, z czego 80 proc. jest dostarczanych tranzytem przez Ukrainę.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane