• rozwiń
  • WIG20 2145.89 -0.65%
  • WIG30 2428.69 -0.59%
  • WIG 56712.57 -0.32%
  • sWIG80 11456.10 +0.08%
  • mWIG40 3619.55 -0.27%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:41

Dostosuj

Tylko w Polsce banki pożyczają na budowę

Tylko w Polsce banki pożyczają na budowę
Foto: sxc.hu Foto: Budownictwo mieszkaniowe, galerie handlowe i magazyny - na to banki chcą w Polsce pożyczać

Po kryzysie, banki w Europie Środkowo-Wschodniej wciąż niechętnie udzielają kredytów na nieruchomości - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. Krajem, w którym łatwiej jest uzyskać finansowanie na ten cel, jest Polska.

- W Polsce banki nie mają problemów i raczej chętnie finalizują projekty deweloperskie, ale pod warunkiem spełnienia wszystkich kryteriów - powiedział we wtorek dziennikarzom Steven Baxted z KPMG. Dodał, że banki wymagają od starających się o kredyt przedsiębiorców m.in. stabilnego modelu biznesowego i znaczącego wkładu własnego. Podkreślił, że banki finansują projekty nieruchomościowe "o wysokiej jakości".

- Generalnie, chęć do finansowania jest większa w krajach, które okazały się być bardziej elastyczne w czasach kryzysu. Liderem w regionie jest Polska - zauważył.

Nie chcą pożyczać na hotele

Z badania KPMG wynika, że w naszym kraju dużą szansę na pozyskanie kredytu mają również takie inwestycje jak galerie handlowe, czy magazyny. Najmniej chętnie banki finansują inwestycje hotelarskie.

- Jednak dobre projekty inwestycyjne mogą liczyć na rozsądne warunki finansowania - powiedział Baxted.

Raport KMPG zawiera informacje za pierwsze półrocze 2010 roku. Powstał on na podstawie rozmów z przedstawicielami ponad 50 banków z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. z Bułgarii, Węgier, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji. W Polsce rozmowy zostały przeprowadzone z przedstawicielami dziewięciu dużych banków.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane