• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Tylko co szósty bezrobotny pobiera zasiłek

Tylko co szósty bezrobotny pobiera zasiłek
Foto: TVN24 Foto: Tylko 16 proc. bezrobotnych pobiera zasiłki

Tylko 16 proc. polskich bezrobotnych dostaje zasiłki z urzędów pracy. W starych krajach UE pobiera je nawet 80 proc. osób bez zajęcia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ekspertów sytuacja w naszym kraju nie zaskakuje. – Większość zarejestrowanych stanowią osoby długotrwale bezrobotne, które nie spełniają kryteriów branych pod uwagę przy przyznawaniu zasiłków – wyjaśnia w rozmowie z "DGP" prof. Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego. Potwierdzają to dane GUS. W listopadzie w pośredniakach było ponad 965 tysięcy osób długotrwale bezrobotnych, a więc pozostających w rejestrach urzędów pracy przez ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat. A bezrobotny ma prawo do zasiłku dopiero wtedy, jeżeli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień jego zarejestrowania łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i wypracował co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Zdaniem ekspertów, w przyszłości liczba bezrobotnych bez prawa do zasiłku będzie rosła, ponieważ stopa bezrobocia nie spada.

Jak twierdzą eksperci, w starych krajach Unii Europejskiej sytuacja jest zupełnie inna - tam aż 70–80 proc. bezrobotnych otrzymuje zasiłki. - Zasiłek z ubezpieczenia przyznawany jest często na dwanaście miesięcy i nawet przez 24 miesiące, bo różnie bywa w poszczególnych krajach. A gdy kończy się ten okres i bezrobotny nie znajdzie pracy, otrzymuje zasiłek socjalny – mówi "DGP" prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Według niego taki system powinien być wprowadzony również w naszym kraju. Nie zgadza się z tym prof. Sztanderska. – System wzajemnych ubezpieczeń od bezrobocia stworzony na Zachodzie przez związki zawodowe nie jest odporny na dłuższy kryzys i państwo musi go wspomagać, aby był wypłacalny – mówi gazecie Sztanderska.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane