• rozwiń

Tworzymy coraz więcej danych. Wartość rynku przekroczyła miliard zł

Tworzymy coraz więcej danych. Wartość rynku przekroczyła miliard zł
Foto: sxc.hu Foto: Nowoczesna gospodarka produkuje coraz większe ilości danych

Firmy prześcigają się w inwestycjach na rynku data center, który szybko nabiera wartości i nie zamierza zwalniać tempa – donosi poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Nowoczesna gospodarka produkuje coraz większe ilości danych, a ich magazynowanie i przetwarzanie staje się coraz szybciej rosnącym biznesem.

Coraz więcej

Jak wynika z raportu firmy badawczej PMR, w ubiegłym roku wartość polskiego rynku data center przekroczyła 1 mld zł.

- W ciągu ostatnich pięciu lat rynek podstawowych usług oferowanych z wykorzystaniem centrów danych, czyli kolokacji, co najmniej podwoił rozmiary, rosnąc co roku o kilkanaście procent. Dodatkowo był odporny na czynniki makroekonomiczne - mówi Paweł Olszynka, analityk PMR.

- Polski rynek centrów danych, choć już dziś jest największy w Europie Środkowo-Wschodniej, wciąż jest we wczesnej fazie rozwoju. Dynamika wzrostu powinna utrzymać się na poziomie 15-20 proc. rocznie - twierdzi Maciej Krzyżanowski, prezes giełdowego ATM, lidera rodzimego rynku data center.

Według ekspertów, wzrost rynku data center będą napędzały dwa czynniki: coraz częstszy outsourcing firmowych zasobów IT oraz rozwój rozwiązań opartych na technologii chmury.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane