• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Twórcy chcą tantiem od twojego aparatu

Twórcy chcą tantiem od twojego aparatu
Foto: sxc.hu Foto: Już niedługo część sprzętu elektronicznego może podrożeć

Co łączy telefon komórkowy, czy cyfrowy aparat fotograficzny z kartką z kserokopiarki? To, że można na nich zapisywać dane i ich kopie. Organizacje twórców i autorów chcą więc, aby na te produkty nałożyć 3-proc. opłatę, wpływy z której zasilałby ich konta - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Obecnie firmy płacą 3 proc. ceny detalicznej od każdego sprzedanego odtwarzacza MP3, czystej płyty CD lub DVD, kopiarki ksero i dysku twardego.

Organizacje Kopipol, Stowarzyszenie Autorów Polska Książka oraz Stowarzyszenie Wydawców Repropol chcą, aby objęcia podobnymi opłatami także telefonów komórkowych, aparatów cyfrowych czy sprzętu dostępowego do internetu (np. routerów). Pieniądze z tego tytułu trafiałaby właśnie do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Ksero w komórce

Takie urządzenia jak komórki czy aparaty cyfrowe służą do kopiowania filmów i muzyki, ale też powielania tekstów

hoffman o opłacie

Inspiracją organizacji stali się studenci, którzy coraz częściej, zamiast robić notatki, robią materiałom zdjęcie, nie korzystając z ksero, a kopiarki i papier są już opłatami objęte. Komórki i sprzęt dostępowy też mogą pośredniczyć w tworzeniu kopii dzieł, więc zdaniem organizacji też trzeba za nie płacić twórcom.

– Takie urządzenia jak komórki czy aparaty cyfrowe służą do kopiowania filmów i muzyki, ale też powielania tekstów – mówi Maciej Hoffman, prezes Stowarzyszenia Wydawców Repropol i dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy.

Projekt wpłynął już do Ministerstwa Kultury. Rozpoczęto w tej sprawie konsultacje. – Opłaty, które wpływają do nas od urządzeń kopiujących i czystych nośników do nich wynoszą rocznie łącznie ok. 1,3 mln zł, przy czym od czystego papieru wyniosły w ub. r. tylko 2,7 tys. zł – dodaje Maciej Hoffman.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane