• rozwiń

Twoje śmieci własnością gminy

Twoje śmieci własnością gminy
Foto: TVN24 Foto: Za wymieszanie śmieci posegregowanych z tymi zwykłymi śmieciarzowi będzie grozić kara

Sejm znowelizował ustawę o zachowaniu czystości i porządku w gminach. Jeśli w tym kształcie ustawa wejdzie w życie, to gmina stanie się właścicielem wszystkich śmieci i odpadów na swoim terenie i będzie odpowiedzialna za gospodarowanie nimi.

Za ustawą głosowało 275 posłów, dwóch było przeciwko, a 146 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm rozpatrzył ponad 50 zgłoszonych poprawek.

Nie wybierzesz sobie śmieciarza

Teraz to właściciel nieruchomości wybiera firmę, z którą podpisze umowę na wywóz odpadów z posesji. Po zmianie ustawy to gmina w przetargu wybierze firmy, które będą odbierać odpady, a właściciele nieruchomości będą musieli gminie zapłacić opłatę za gospodarowanie odpadami. Uwzględni ona koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i recyklingu odpadów.

Zwolennicy zmiany zasad argumentowali, że dotąd opłata dla firmy odbierającej śmieci zależała od ilości wywożonych odpadów - więc posiadaczom nieruchomości (np. jednorodzinnego domku) zależało na tym, by do kubła czy kontenera trafiało ich jak najmniej. Palili więc plastikiem w piecu c.o., albo śmieci cichcem wywozili do lasu. Ma się to zmienić, bo wywożenie odpadów do lasu przestanie się opłacać, jeśli gmina od każdego weźmie opłatę "od głowy mieszkańca", a niezależną od ilości śmieci.

Przeciwnicy ustawy przekonywali, że będzie ona zabójcza dla wielu firm zajmujących się odpadami, bowiem gminy mogą faworyzować należące do nich jednostki komunalne lub spółki zajmujące się śmieciami.

W piątkowym głosowaniu w Sejmie przepadła zgłoszona przez Joannę Kluzik-Rostkowską z PJN poprawka przewidująca, że gmina nie może powierzać odbierania odpadów gminnym jednostkom organizacyjnym. W ustawie pozostał jedynie zapis, że takie jednostki mogą odbierać odpady, jeśli wygrają przetarg na tę usługę.

Kary, kary, kary...

Przyjęte przez posłów poprawki dotyczyły głównie wysokości kar za łamanie ustawy. Przyjęto obniżkę kary dla przedsiębiorcy lub gminy za mieszanie selektywnie zebranych odpadów z odpadami zmieszanymi. Kara taka ma wynosić od 2 tys. do 10 tys. zł zamiast proponowanego wcześniej zakresu od 10 tys. do 50 tys. zł.

Przyjęto też poprawkę precyzującą, że od wejścia w życie odpowiednich uchwał i rozporządzeń gmina ma 18 miesięcy na rozpoczęcie odbierania odpadów.

Sejm nie zgodził się natomiast na obniżenie wysokości kary za odbieranie odpadów bez spełnienia wymienianych w ustawie warunków z zakresu 1 tys. - 5 tys. zł do 500 zł - 1 tys. zł.

Unia stawia wymagania

Nowa ustawa ma umożliwić Polsce osiągnięcie określonych w prawie Unii Europejskiej wskaźników odzysku i recyklingu odpadów komunalnych oraz poziomów redukcji odpadów komunalnych kierowanych na składowiska.

Zgodnie z przepisami samorządy gmin stworzą regiony gospodarki odpadami komunalnymi i będą zobowiązane do budowy i utrzymania instalacji recyklingu i utylizacji. Gminy, przedsiębiorcy odbierający odpady i marszałkowie województw będą składali sprawozdania z wykonywania swoich obowiązków.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane