• rozwiń

Temat: Biznes dla Ludzi

Twój samolot się spóźnił? Blajer wyjaśnił, co ci się należy

Twój samolot się spóźnił? Blajer wyjaśnił, co ci się należy Odtwórz: Twój samolot się spóźnił? Blajer wyjaśnił, co ci się należy
Foto: Na "Biznes dla Ludzi" zaprasza Paweł Blajer | Video: Twój samolot się spóźnił? Blajer wyjaśnił, co ci się należy

Jakie odszkodowanie należy się pasażerowi za opóźniony lot? Na to pytanie odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi".

W przypadku opóźnienia lotu przewoźnik jest obowiązany wręczyć każdemu pasażerowi pisemną informację o przepisach dotyczących minimalnych praw pasażerów w tym prawa do odszkodowania i opieki.

Pieniądze za stracony czas

Pasażer ma prawo do odszkodowania za stracony czas, jeżeli samolot opóźniony jest o co najmniej trzy godziny

- Istotny jest czas, w którym samolot wyląduje na lotnisku docelowym, a mówiąc dokładniej czas, w którym zostaną otwarte drzwi umożliwiające opuszczenie samolotu przez pasażerów. Jeżeli ten czas, w stosunku do planowanego czasu przylotu na lotnisko docelowe jest dłuższy niż trzy godziny to wówczas możemy dochodzić odszkodowania - tłumaczy prof. Sławomir Dudzik, ekspert unijnego prawa z kancelarii SPCG.

O wysokości odszkodowania za spóźniony samolot nie decyduje długość opóźnienia, ale długość lotu. - W przypadku, gdy samolot opóźniony jest o co najmniej trzy godziny pasażer ma prawo do odszkodowania. Wynosi ono 250 euro, jeżeli podróż odbywa się na dystansie do 1,5 tys. km, 400 euro jeżeli dystans ten wynosi od 1,5 tys km do 2,5 tys km oraz 600 euro powyżej 2,5 tys. km - zaznaczył Dudzik.

Wniosek o odszkodowanie należy złożyć u przewoźnika. Jeżeli linia lotnicza odmówi wypłaty odszkodowania, możemy wystąpić ze skargą do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane