• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Twardy Zapatero przeciw związkowcom

Rząd w Madrycie mimo sprzeciwu związkowców będzie ciął wydatki - zapowiedział hiszpański premier, socjalista Jose Luis Zapatero. Jego gabinet kilka dni temu uchwalił plan oszczędności na sumę 15 miliardów euro. Urzędnicy państwowi, których pensje mają spaść średnio o 5 procent, zapowiedzieli już strajk na 8 czerwca.

Hiszpanii grozi też strajk generalny, bo największy związek zawodowy w kraju uważa proponowane kroki za niesprawiedliwe i niepotrzebne.

- Wiem, że są protesty tych, którzy nie podzielają poglądów rządu, na przykład związków zawodowych, ale nie zmienimy (naszych planów) - powiedział Zapatero podczas spotkania z członkami swojej Partii Socjalistycznej w Elche na południu Hiszpanii.

- Nikt nie może wątpić, że Hiszpania jest silnym krajem i siłą gospodarczą, która wypełni swoje zobowiązania i spłaci długi - zapewniał podczas spotkania z dwoma tysiącami socjalistycznych burmistrzów, których w przyszłym roku czekają wybory regionalne.

Zapatero przyznał, że przyjęte cięcia zmniejszą wydatki na cele socjalne o 1,5 proc., ale podkreślał, że od 2004 roku, kiedy przejął władzę, wzrosły one o 50 proc.

Napięcia między rządem a związkami zawodowymi grożą też paraliżem prac nad reformą rynku pracy, za którą zabrały się władze Hiszpanii. Stopa bezrobocia w tym kraju przekracza 20 procent.

Z Hiszpanii w weekend napłynęły też niepokojące wieści z sektora bankowego: bank centralny był zmuszony przejąć jeden z banków - Cajasur. Firma, która odpowiada za 0,6 procent aktywów hiszpańskiego sektora bankowego, miała w ubiegłym roku prawie 600 milionów euro straty. Problemy banku wzięły się z zapaści sektora nieruchomości w Hiszpanii, a według analityków, władze muszą zapewnić Cajasur pół miliarda euro, by bank zachował płynność finansową.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane