• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Twarde NEIN Angeli Merkel

Twarde NEIN Angeli Merkel
Foto: TVN CNBC Foto: Twarde NEIN Angeli Merkel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odrzuca pomysł powiększenia Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego i emisji euroobligacji - czyli gwarantowanych przez wszystkie państwa strefy euro obligacji finansujących deficyty zagrożonych krajów. Wczoraj o takich propozycjach debatowano w Brukseli.

O obu rozwiązaniach dyskutowali ministrowie finansów państw strefy euro, dziś rozmawiać mają w ramach ECOFIN w składzie poszerzonym o ministrów państw całej "27".

Uczestnicy poniedziałkowego spotkania mówili o niemieckim sprzeciwie. Pytany o ewentualność zwiększenia funduszu stabilizacyjnego unijny komisarz do spraw walutowych Olli Rehn powiedział, że jest to jeden z omawianych na brukselskim spotkaniu tematów. Według ministra finansów Belgii Didiera Reynerdsa, najpierw trzeba ustalić szczegóły trwałego systemu zapobiegania kryzysom w strefie euro, który ma zacząć funkcjonować w 2013 roku. - Niezależnie od tego zobaczymy, czy wprowadzić zmiany w obecnym mechanizmie - zaznaczył Reynerds.

Bez konieczności

Jednak kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w Berlinie, iż na razie nie dostrzega żadnej konieczności rozszerzania ochrony euro, z której na razie skorzystały tylko Grecja i Irlandia. Posiadane środki są dla Irlandii bardziej niż wystarczające - zaznaczyła.

Angela Merkel negatywnie wypowiedziała się też o pomyśle euroobligacji. - Jesteśmy głęboko przekonani, że traktat Unii Europejskiej nie dopuszcza emisji euroobligacji. W Unii Europejskiej nie ma ujednoliconego oprocentowania obligacji. Myślę także, że emisja euroobligacji usunęłaby istotny element konkurencji na rynku długu, konkurencji, którą widać właśnie w rentownościach obligacji - stwierdziła kanclerz.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane