• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

TVP: Ministrze, powiedz co planujesz

TVP: Ministrze, powiedz co planujesz
Foto: TVN24 Foto: Spór TVP z rządem ciągnie się od początku kadencji

Władze TVP zwróciły się do ministra skarbu Aleksandra Grada z prośbą o zwołanie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy i określenie przyszłości terenowych oddziałów telewizji publicznej. To kolejna odsłona sporu między TVP a jej "właścicielem".

Wniosek w sprawie zwołania walnego zgromadzenia złożył zarząd TVP SA, a w piątek jej rada nadzorcza pozytywnie go zaopiniowała.

"Zarząd TVP pragnie uzyskać odpowiedź czy zamiarem Ministra Skarbu Państwu jest oddanie części obecnego majątku Spółki samorządom; kiedy to może nastąpić oraz które oddziały miałyby być objęte tymi działaniami" - podała rzeczniczka TVP Aneta Wrona.

W swoim oświadczeniu rzeczniczka podkreśliła, że "publiczne zapowiedzi zmian strukturalnych w ramach spółki, potwierdzone pracami w Ministerstwie Kultury, budzą obawy i niepewność dotyczące przyszłości oddziałów terenowych Telewizji Polskiej".

Rzeczniczka zaznaczyła, że "zarząd TVP S.A. nie jest w stanie przygotować strategii operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej w odniesieniu do oddziałów terenowych Spółki nie znając zamierzeń <właściciela>". Jak dodała, w takiej sytuacji możliwe jest jedynie podejmowanie działań "krótkoterminowych i doraźnych".

"Zarząd TVP S.A. staje przed strategiczną decyzją czy inwestować środki w rozwój infrastruktury oddziałów czy też bronić pozycji rynkowej poprzez utrzymanie dotychczasowej skali wydatków na ofertę programową TVP. Z szacunków TVP wynika, że w 2008 r. wpływy abonamentowe będą mniejsze o 153 mln zł w porównaniu z 2007 r., a w 2009 r. – o 201 mln zł" - czytamy w oświadczeniu.

Spełnione polecenie ministra

Rada Nadzorcza TVP przyjęła także uchwałę, w której zwraca się do Zarządu spółki o zlecenie audytorowi zewnętrznemu audytu działalności TVP S.A. dotyczącego prawidłowości i zasadności tworzenia rezerw finansowych w w firmie. Ten wybór ma nastąpić na posiedzeniu Zarządu zaplanowanym na 2 września.

O przeprowadzeniu dodatkowego audytu zdecydowało 13 sierpnia Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy - czyli minister skarbu.

Obecnie Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada sprawę organizacji w latach 2006-07 przetargu na satelitarny multipleks dla cyfrowej TVP. Śledztwo toczy się w sprawie działania na szkodę spółki. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Doniesienie na zarząd TVP złożył w prokuraturze w kwietniu szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Mówił on wtedy - powołując się na tajny raport z audytu spółki wykonany przez firmę Ernst&Young - że ten audyt wskazuje na "ogromne nieprawidłowości w funkcjonowaniu telewizji publicznej".

W kwietniu Radio ZET podało, że w raporcie napisano m.in. o finansowaniu z pieniędzy TVP procesów sądowych b. dyrektor TVP Małgorzaty Raczyńskiej i o utworzeniu rezerwy 130 mln zł na inny proces sądowy. 30 czerwca WZA nie udzieliło absolutorium władzom spółki TVP za 2007 rok. Na początku sierpnia zarząd TVP podjął decyzję o wniesieniu do sądu pozwu o uchylenie tej decyzji.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane