• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

TVP ma tymczasowy zarząd

TVP ma tymczasowy zarząd
Foto: TVN24 Foto: P.o. prezesa TVP Włodzimierz Ławniczak (P), p.o. rzecznika prasowego TVP Jacek Snopkiewicz (L)

Rada Nadzorcza TVP zawiesiła w piątek prezesa Romualda Orła i członka zarządu - Przemysława Tejkowskiego. Nowym p.o. prezesa został Włodzimierz Ławniczak, dotychczasowy członek zarządu. Zarząd ma charakter tymczasowy. Rada odwołała także z funkcji przewodniczącego Bogusława Szwedo; nowym przewodniczącym rady został przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Grzegorz Borowiec.

Nowy zarząd TVP poinformował na konferencji prasowej, że ma charakter tymczasowy i będzie kierował spółką do momentu rozstrzygnięcia konkursów na członków Rady Nadzorczej i zarządu, które w najbliższym czasie rozpisze Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zarząd przede wszystkim dokona analizy jakości programów telewizyjnych, ich zgodności ze standardami dziennikarskimi i dbałością o dobro widza oraz rozpatrzy sprawy pracowników TVP, którzy w ocenie wewnętrznej Komisji Etyki naruszyli zasady etyczne obowiązujące w telewizji publicznej - brzmi komunikat zarządu.

Nowy p.o. prezesa telewizji publicznej Włodzimierz Ławniczak oświadczył, że do objęcia tego stanowiska skłoniło go poczucie odpowiedzialności za TVP.

"To posiedzenie było nieważne"

W piątek Rada Nadzorcza TVP odwołała także swojego przewodniczącego, Bogusława Szwedo. Szwedo oświadczył, że posiedzenie rady było nieważne.

Także jeden z członków Rady, Tomasz Szatkowski na jej posiedzenie nie przybył, twierdząc, że nie został prawidłowo o nim powiadomiony. Według źródła PAP w RN, w związku z oświadczeniem Szatkowskiego Rada przez kilka godzin dyskutowała nad tym, czy jej posiedzenie jest ważne, czy nie; ostatecznie po południu zdecydowała, że może podejmować legalnie decyzje.

Szatkowski w oświadczeniu napisał, że w "tzw. posiedzeniu członków Rady Nadzorczej TVP nie wziął udziału, gdyż nie został o nim powiadomiony w sposób prawidłowy i zgodny z literą prawa". "W opinii ekspertów prawnych, z którymi konsultowałem moją decyzję, piątkowe spotkanie nie posiadało statusu formalnego posiedzenia Rady Nadzorczej Spółki m.in. dlatego, iż odbywało się w nie statutowym terminie" - napisał.

Co mówi regulamin

Zgodnie z regulaminem Rady Nadzorczej TVP, członkowie Rady powinni być powiadomieni za poświadczeniem o planowanym posiedzeniu i porządku obrad co najmniej siedem dni przed jego terminem. Członkowie Rady muszą złożyć oświadczenia o trybie powiadamiania ich o posiedzeniu. Wymagane jest zawiadomienie o posiedzeniu wszystkich członków RN.

Pisemne zawiadomienia informujące o zwołaniu posiedzenia Rady powinny być wysłane tego samego dnia wszystkim członkom Rady, na co najmniej siedem dni przed planowanym terminem posiedzenia listami poleconymi. Członków można zawiadomić również np. drogą elektroniczną, ale wtedy muszą oni osobiście potwierdzić otrzymanie powiadomienia. Regulamin RN TVP mówi, że posiedzenie jest ważne, gdy uczestniczy w nim co najmniej połowa składu.

Cała władza w ręce SLD?

Rada Nadzorcza zebrała się w piątek na wniosek Małgorzaty Wiśnickiej-Hińczy (związanej z SLD).

Według opinii Presserwisu, zawieszenie Orła i Tejkowskiego ma spowodować, że władza w telewizji publicznej zostanie w rękach Włodzimierza Ławniczaka i Pawła Palucha, kojarzonych z SLD.

Zarząd TVP, w skład którego weszli Romuald Orzeł jako prezes oraz Przemysław Tejkowski, Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch został powołany przez RN spółki w połowie grudnia ubiegłego roku. Powołany zarząd miał dokończyć kadencję, którą zapoczątkował jeszcze w kwietniu 2006 roku Jan Dworak, oraz miał kierować TVP przez kolejną, czteroletnią, kadencję.

Kto jest kim w zarządzie

Nowy p.o. prezesa TVP był wcześniej doradcą zarządu telewizji. W latach 2004-2007 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju, a następnie dyrektora Departamentu Rozwoju Korporacyjnego Polkomtela SA. Wcześniej (1998-2004) kierował Biurem Reklamy TVP. Ławniczak jest absolwentem Wydziału Telekomunikacji i Elektrotechniki ATR w Bydgoszczy, ma 50 lat.

Członek zarządu Paweł Paluch był wcześniej prokurentem TVP, a zarazem dyrektorem Biura Zarządzania Programem i Marketingiem. Ukończył Wydział Operatorski i Realizacji TV PWSFTiT w Łodzi. Od 1991 roku prowadził działalność marketingową i reklamową. Był współwłaścicielem agencji reklamowej YGREQ GROUP; współtworzył telewizję ES; pod koniec lat 90. został wiceprezesem agencji reklamowej FOR TELE, zarządzał Agencją Reklamową RADIA PLUS w Poznaniu. W latach 2002-2006 pełnił funkcję prezesa zarządu TV Promotion Design. Ma 46 lat.

4 września wygasną kadencje obecnych zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Według znowelizowanej w lipcu ustawy medialnej, obecne zarządy TVP, Polskiego Radia i jego regionalnych rozgłośni będą pełnić swoje funkcje do czasu wyłonienia nowych władz. Regulamin konkursów już przygotowuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

amk//kdj ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane