• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

TVP już nie sądzi się z ministrem

TVP już nie sądzi się z ministrem
Foto: TVN24 Foto: Siedziba TVP nie zostanie zastawiona

Telewizja Polska wycofuje sądowy pozew wobec ministra skarbu. W czerwcu telewizja zaskarżyła do sądu decyzję ministra, który odmówił zgody na obciążenie hipoteczne jej siedziby. Teraz zarząd TVP - w okrojonym składzie - zdecydowała się pozew wycofać.

Wycofanie pozwu przez TVP potwierdza rzecznik resortu skarbu. - To dobrze, że spółka należąca do Skarbu Państwa nie toczy już sporu z właścicielem - powiedział Maciej Wewiór.

Spór z ministrem - reprezentującym właściciela, czyli Skarb Państwa - dotyczył kredytu obrotowego do kwoty 150 mln zł, jaki chciała zaciągnąć telewizja. Zabezpieczeniem kredytu miało być hipoteczne obciążenie siedziby TVP przy ul. Woronicza w Warszawie.

Na to nie zgodził się resort skarbu, argumentując, że TVP nie wykazała, na co zostanie przeznaczony kredyt oraz z czego zostanie spłacony. - Musimy stać na straży interesu Skarbu Państwa i nie możemy zgodzić się na coś, co potencjalnie miałoby daleko idące negatywne skutki dla TVP S.A., jak np. utratę całej siedziby na rzecz wierzycieli - mówił wówczas rzecznik MSP Maciej Wewiór.

W opinii Telewizji Polskiej odmowa MSP pozbawiona była "podstaw merytorycznych". "Istnieje bowiem wiele dowodów na to, iż projekt restrukturyzacji wdrażany od kilku miesięcy przez Zarząd Spółki przynosi już wymierne efekty: po pięciu miesiącach funkcjonowania w 2010 r. TVP uzyskała wynik dodatni - zysk w wysokości blisko 5 mln złotych. Dla porównania - w analogicznym okresie 2009 r. (od 1 stycznia do 31 maja) wynik finansowy TVP zamykał się stratą aż 40.809 tys. złotych" - oświadczyła w czerwcu spółka.

O planach uruchomienia linii kredytowej oraz związanego z tym obciążenie hipoteki TVP zarząd mówił od początku roku. W marcu prezes TVP Romulad Orzeł informował senacką komisję kultury, że telewizja walczy o zachowanie płynności finansowej, w czym pomóc miałby właśnie kredyt obrotowy.

Decyzja o zakończeniu sporu w TVP zapadła już bez udziału Orła, który od końca sierpnia pozostaje zawieszony w obowiązkach. Wraz z nim rada nadzorcza zawiesiła także członka zarządu Przemysława Tejkowskiego. W zarządzie TVP zasiadają obecnie: Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane