• rozwiń
  • WIG20 2291.59 -0.29%
  • WIG30 2644.01 -0.47%
  • WIG 59952.53 -0.32%
  • sWIG80 14115.31 +0.11%
  • mWIG40 4607.15 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina. Aneksja Krymu

TVN24 Biznes i Świat: wydarzenia na Ukrainie, reakcje Rosji, F-16 w Polsce

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

W TVN24 Biznes i Świat śledzimy najnowsze wydarzenia na Ukrainie i Krymie. Sprawdzimy, jak Rosja zareaguje na słowa Baracka Obamy, który stwierdził wczoraj, że USA "będzie stać za Ukrainą". Powiemy też o amerykańskich F-16, które wylądowały w Łasku.

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk oświadczył w środę po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą w Waszyngtonie, że Ukraina nigdy nie podda się Rosji. Jednocześnie podkreślił, że nowe władze ukraińskie są gotowe do rozmów z Moskwą. - Ukraina jest i będzie częścią świata zachodniego - powiedział Jaceniuk. Prezydent Barack Obama zapewnił z kolei Jaceniuka, że USA "będą stać z Ukrainą" w jej staraniach o zachowanie integralności terytorialnej i suwerenności.

Rosyjskie manewry

Rosja przyznaje, że rozpoczyna manewry. 8,5 tys. żołnierzy przy ukraińskiej granicy. Tamtejsze media, publikując zdjęcia i filmy przedstawiające rosyjskie pojazdy i żołnierzy w miastach leżących niedaleko ukraińskiej granicy. W środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Parubij informował, że wzdłuż granicy z Rosją rozmieszczono 80 tys. żołnierzy i 270 czołgów. Jeszcze w środę Moskwa zaprzeczała, jakoby prowadziła na granicy manewry, ale już w czwartek ministerstwo obrony wydało komunikat o rozpoczęciu ćwiczeń m.in. w rejonie Rostowa, Tambowa i Biełgorodu. Zaangażowanych w nie ma być 8,5 tys. żołnierzy.

Pomoc zza oceanu

Do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przyleciało sześć amerykańskich myśliwców F-16. W najbliższym czasie ma przylecieć kolejnych sześć. Razem 12 samolotów oraz 300 osób personelu będzie wspierać Polskę w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą.

Co w TVN24 Biznes i Świat?

Gościem Bartosza Węglarczyka w programie "Świat" - o 21:00 - będzie Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

A o 22:00 w programie "24 godziny" Robert Stanilewicz porozmawia m.in. z Witoldem Rodkiewiczem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane