• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Belgia

TVN24 Biznes i Świat: Czy chore dzieci mogą decydować o swojej śmierci?

Spośród państw Unii Europejskiej, eutanazję zalegalizowały dotąd tylko Belgia, Holandia i Luksemburg Odtwórz: Spośród państw Unii Europejskiej, eutanazję zalegalizowały dotąd tylko Belgia, Holandia i Luksemburg
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Mariola Lembas-Sznabel z hospicjum w Szczecinie uważa, że zawsze należy zadać sobie pytanie: co jest najlepsze w interesie dziecka? | Video: Spośród państw Unii Europejskiej, eutanazję zalegalizowały dotąd tylko Belgia, Holandia i Luksemburg

Parlament Belgii zgodził się w czwartek na rozszerzenie prawa do żądania eutanazji na śmiertelnie chore dzieci i osoby małoletnie. Izba Deputowanych znaczną większością głosów uchwaliła odpowiednią nowelizację obowiązującej od 2002 roku ustawy o eutanazji.

Decyzja belgijskiego parlamentu to kolejny etap legalizacji "śmierci na życzenie" w tym kraju. W grudniu zeszłego roku ustawę przyjął już tamtejszy Senat. Teraz czeka na podpis króla.

Jej autorzy zapewniają, że o eutanazję będą mogły prosić tylko nieuleczalnie chore dzieci, które odczuwają nieznośny ból fizyczny i są w ostatnim stadium choroby. Zgodę będą też musieli wyrazić rodzice lub opiekunowie dziecka.

Pod warunkami

Eutanazja u dzieci dopuszczalna jest już w sąsiedniej Holandii, ale w Belgii ma nie być ograniczeń wiekowych.

Za nowelizacją opowiedziało się w czwartek 86 belgijskich deputowanych, 44 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Aktywna pomoc w umieraniu dostępna będzie dla małoletnich - w odróżnieniu od osób dorosłych - wyłącznie wtedy, jeśli cierpią na nieuleczalną chorobę. Psycholog musi ponadto potwierdzić, że dziecko ma zdolność osądu i jest w stanie podjąć decyzję o rozstaniu się z życiem, co wyłącza spod obowiązywania ustawy niemowlęta i chorych psychicznie. Na eutanazję dziecka potrzebna będzie także zgoda jego rodziców.
O etycznym aspekcie eutanazji mówił gość TVN24 Biznes i Świat prof. Alicja Przysłuska-Fiszer, bioetyk i i filozof.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane