• rozwiń

TVN wypłaci dywidendę

TVN wypłaci dywidendę
Foto: tvn Foto: TVN podał wyniki

Grupa TVN podała wyniki za IV kwartał ubiegłego roku. Zysk netto Grupy w tym okresie wyniósł 15,8 mln zł, a przychody 753,5 mln zł, co oznacza, że wzrosły o 78 mln zł w stosunku do roku ubiegłego. Z kolei w całym 2010 roku zysk netto wyniósł 43 mln zł, a przychody zwiększyły się o 18 proc. do 2,49 mld zł. TVN zapowiedziało, że wypłaci dywidendę: 4 grosze na akcję.

Przychody

Przychody grupy TVN wzrosły w IV kwartale o 11 proc. do 753,5 mln zł, wobec 759,3 mln zł konsensusu. W tym przychody reklamowe zwiększyły się o 9,4 proc. do 458,3 mln zł dzięki przede wszystkim zwyżce przychodów reklamowych kanałów TVN i TVN24 oraz Onet.pl.

Według danych Starlink rynek reklamy telewizyjnej wzrósł w IV kwartale o 5 proc., podczas gdy przychody reklamowe TVN przekroczyły średnią rynkową osiągając 6 proc. stopę wzrostu.

Przychody samego segmentu telewizyjnego zwiększyły się w ostatnim kwartale o 8 proc. do 515 mln zł. Przychody segmentu online wzrosły o 13 proc. do 75,7 mln zł.

Jak podkreśliła grupa w komunikacie, wszystkie segmenty znacząco przyczyniły się do tych wyników. Główny kanał TVN w czwartym kwartale wyprzedził kluczowych rywali w wynikach oglądalności o 2 do 5 punktów procentowych w peak time w komercyjnej grupie docelowej (16-49), Platforma "n" zrealizowała prognozę: 805 tysięcy abonentów na koniec roku przy 66 tysiącach wzrostu netto ich liczby w IV kwartale, a Onet utrzymał pozycję lidera w sektorze online.

Zysk

Konsensus rynkowy zakładał zysk netto w IV kwartale na poziomie 59,9 mln zł. Przed rokiem w czwartym kwartale zysk netto wyniósł 242,8 mln zł.

W całym 2010 roku zysk operacyjny zmniejszył się do 363,8 mln zł z 612,1 mln zł. Taki spadek wynika głównie z faktu, że rok wcześniej wynik uwzględniał także zyski związane z przejęciem platformy "n".

EBITDA zmniejszyła się o 48 proc. do 185,3 mln zł wobec oczekiwanych przez rynek 220,1 mln zł. W całym 2010 roku EBITDA spadła o 23 proc. do 611 mln zł.

TVN planuje wypłacić dywidendę w wysokości 0,04 zł na jedną akcję z zysku w 2010 r. Grupa podtrzymała plan przeznaczania na dywidendę ok. 30 proc. zysku netto grupy do momentu, gdy ITI Neovision osiągnie pozytywny poziom przepływów gotówkowych - podała spółka.

"Doskonałe zakończenie"

"Wyniki Grupy TVN w czwartym kwartale były doskonałym zakończeniem 2010 roku. Pomimo, iż rynek reklamy pod koniec roku odnotował chwilowe spowolnienie tempa wzrostu, nasze segmenty biznesowe wyprzedziły rywali i osiągnęły dwucyfrowy wzrost przychodów i EBITDA" - napisał w komunikacie Markus Tellenbach, prezes Grupy TVN.

Przypomniał, że przychody reklamowe TVN zbliżyły się do szczytowego poziomu sprzed kryzysu gospodarczego. "Głównie dzięki poprawie wyników segmentu TV i wyjątkowemu wzrostowi segmentu Online, podczas gdy platforma 'n' pozostaje najszybciej rozwijającą się platformą płatnej telewizji w Polsce w oparciu o swoją wiodącą ofertę kanałów w jakości HD. Grupa uzyskała wyniki zgodne z prognozą i zgodnie z oczekiwaniami realizuje inicjatywy strategiczne, a mianowicie zróżnicowanie struktury przychodów i wdrażanie współpracy z TP S.A. Nasza pozycja lidera na rynku jest atutem, w który będziemy nadal inwestować i wykorzystać do odnoszenia dalszych korzyści z przyspieszonego rozwoju rynku" - zaznaczył prezes Grupy TVN.

Prognozy wzrostu

TVN na podstawie prognoz makroekonomicznych spodziewa się wzrostu rynku reklamy w 2011 roku o 5-6 proc. Rynek reklamy telewizyjnej ma wzrosnąć w wysokim jednocyfrowym poziomie - podała spółka w raporcie.

"Prognozy makroekonomiczne stanowią podstawę dla spodziewanego wzrostu rynku reklamy w przedziale 5-6 proc. Przewiduje się przyspieszenie wzrostu rynku reklamy, w tym rynku telewizyjnego na wysokim jednocyfrowym poziomie, a rynku online o kilkanaście procent" - napisano w komunikacie. Grupa TVN oczekuje też, że jej segmenty TV i online utrzymają swoje udziały rynkowe.

TVN poinformował też, że platforma "n" przewiduje w 2011 roku wzrost bazy klientów oraz pozytywną EBITDA przez cały rok.

Na konferencji prasowej prezes TVN Markus Tellenbach zpowiedział, że TVN może przeznaczyć 50 proc. zysku netto za 2011 r. na dywidendę. - Taki jest mój cel - powiedział Tellenbach. Dodał, że warunkiem wyższej dywidendy jest generowanie dodatnich wolnych przepływów pieniężnych przez platformę "n".

mac/bgr//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane