• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

TVN więcej "n"

TVN więcej "n"
Foto: tvn Foto: Więcej udziałów w "n" dla TVN

Grupa TVN zawarła porozumienie z Grupą ITI, na mocy którego zwiększy swój udział w platformie cyfrowej „n” z 25 proc. do 51 proc. Wartość transakcji to 46,2 mln euro.

- Zaskakująco szybki rozwój rynku platform cyfrowych w Polsce stwarza TVN duże możliwości. Zwiększenie naszych udziałów w platformie „n” do 51 proc. pozwala nam kontynuować strategię dywersyfikacji źródeł przychodów oraz inwestować w szybko rozwijające się rynki: płatnej telewizji i internetu. Obserwujemy coraz szybszą konwergencję w obszarze technologii i oferty programowej. Dzięki ogólnodostępnym kanałom TVN, silnym kanałom tematycznym i wiodącemu na polskim rynku portalowi Onet.pl, a teraz także dzięki pełnej integracji platformy „n” stworzyliśmy unikalny w skali europejskiej model biznesowy – powiedział Prezes TVN, Piotr Walter.

Warta tyle, ile zarobi

Zaskakująco szybki rozwój rynku platform cyfrowych w Polsce stwarza TVN duże możliwości. Zwiększenie naszych udziałów w platformie „n” do 51 proc. pozwala nam kontynuować strategię dywersyfikacji źródeł przychodów oraz inwestować w szybko rozwijające się rynki: płatnej telewizji i internetu. (...) Dzięki ogólnodostępnym kanałom TVN, silnym kanałom tematycznym i wiodącemu na polskim rynku portalowi Onet.pl, a teraz także dzięki pełnej integracji platformy „n” stworzyliśmy unikalny w skali europejskiej model biznesowy.

walter o n

TVN zapłaci równowartość 46,2 mln euro w gotówce za akcje i wierzytelności z tytułu pożyczek akcjonariuszy. Pozwoli to TVN osiągnąć 51 proc. pakiet kontrolny w amsterdamskiej spółce Neovision Holding BV, będącej jedynym udziałowcem ITI Neovision Sp. z.o.o, operatora platformy cyfrowej „n”.

Umowa przewiduje możliwość jednorazowej korekty ceny zakupu pod warunkiem osiągnięcia przez platformę „n” określonych poziomów czterech kluczowych parametrów: EBITDA, liczby abonentów, średniego ARPU i przychodów. Korekta ceny zakupu, uzależniona od osiągnięcia odpowiedniego poziomu przychodów z opłat abonenckich i spełnienia pozostałych, warunków wyniesie maksymalnie 60 mln euro. TVN i ITI zapewnią spółce finansowanie proporcjonalnie do swoich udziałów.

Jak poinformowano TVN jeszcze przed zakończeniem tej transakcji zapewni platformie "n" finansowanie w wysokości 25,1 mln euro w formie pożyczki od akcjonariuszy.

Zdobywa"n"ie rynku

Rynek platform satelitarnych w Polsce rośnie w fenomenalnym tempie odnotowując ponad 1,3 mln nowych abonentów w 2008 roku. Platforma „n” zwiększała liczbę abonentów w tempie przewyższającym oczekiwania, osiągając już w 29 miesięcy po rozpoczęciu działalności 532 tys. abonentów post-paid i 157 tys. abonentów pre-paid oraz 13 proc. udziału w rynku.

W maju 2008 roku TVN nabył 25 proc. udziałów platformy „n” oraz opcję umożliwiającą zwiększenie zaangażowania w akcjonariacie platformy do 51 proc. po trzech latach. Wartość tej transakcji wyniosła 95 milionów euro.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane