• rozwiń

Tusk: Zawieszenia składki do OFE nie będzie

Tusk: Zawieszenia składki 
do OFE nie będzie
Foto: TVN24 Foto: Tusk o emeryturach

- Zawieszenie składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych jest mało prawdopodobne - ogłosił Donald Tusk. Premier zapewnił, że rząd szuka rozwiązań, które "nie będą rewolucją w systemie".

- Będziemy proponowali zmiany, o których rozmawiałem z szefami OFE kilka tygodni temu. Uświadomiliśmy naszym partnerom, że to system kosztowny także z punktu widzenia podatnika. Dlatego wspólnie, a nie przeciw komukolwiek, będziemy szukali rozwiązań, wśród których zawieszenie składki jest mało prawdopodobne – zapewnił szef rządu.

Jak dodał, zmiany nie będą korzystne dla wszystkich instytucji, ale są potrzebne. - Na tym systemie emerytalnym zarabia także wiele partnerów zewnętrznych i chcemy to trochę ograniczyć, bo Polski na to nie stać. Będziemy szukali wspólnego rozwiązania, bezpiecznego dla dzisiejszych i przyszłych emerytur. Szukamy rozwiązań, które nie będą rewolucją w systemie – zapewnił.

Reforma OFE

Zmiany w otwartych funduszach emerytalnych przygotowane zostały przez zespół ministra Michała Boniego. Zgodnie z założeniami mają powstać dwa subfundusze emerytalne A i C. Pierwszy inwestowałby dynamicznie, głównie w akcje; drugi - bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje. Od 1 lipca 2011 roku zostałaby zmniejszona opłata pobierana od składek przekazywanych do OFE - do 2,3 proc. (obecnie 2,7 proc.), a od 2012 roku - do 2 proc. Od 1 stycznia 2014 roku miałaby być zlikwidowana akwizycja na rzecz OFE.

Kilka dni temu media podały, że rząd rozważa, czy od stycznia 2011 roku zawiesić przekazywanie części składki do OFE na najbliższe dwa lata. Zmiany mają pozwolić na utrzymanie bezpiecznego poziomu 55-proc. relacji długu publicznego do Produktu Krajowego Brutto.

kaw//ram/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane