• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Tusk wysłucha Putina

Tusk wysłucha Putina
Foto: TVN24 Foto: Co roku na kilka zimowych dni szwajcarskie Davos staje się światową stolicą gospodarki

Po dwóch latach przerwy premier Polski weźmie udział w dorocznym szczycie ekonomicznym w Davos. Rozpoczynające się w środę spotkanie światowych przywódców, szefów wielkich korporacji i ekonomistów zainauguruje premier Rosji Władimir Putin.

Premier Donald Tusk będzie uczestniczył w pierwszych dwóch dniach szczytu (środa-czwartek). Razem z nim do Davos udadzą się ministrowie spraw zagranicznych i finansów - Radosław Sikorski i Jacek Rostowski. W dwóch ubiegłych latach w Forum nie uczestniczył ani polski prezydent, ani szef rządu.

- To największe gospodarcze spotkanie świata, a teraz szczególnie ważne w czasie kryzysu. Polska musi się jawić jako kraj stabilny i przewidywalny o mocnych fundamentach gospodarczych, z dobrym, odpowiedzialnym rządem. Inwestorzy szukają takich gospodarek. Premier chce im to pokazać - powiedział szef gabinetu politycznego Tuska Sławomir Nowak.

Gaz najważniejszy

Tematem 38. Światowego Forum Ekonomicznego, trwającego od 28 stycznia do 1 lutego, będzie "Świat po kryzysie".

Udział w dorocznym spotkaniu światowych przywódców politycznych, szefów wielkich korporacji, ekonomistów, politologów i publicystów zapowiedzieli liderzy 42 krajów. Przemówienie inauguracyjne wygłosi premier Rosji Władimir Putin. Swój przyjazd do alpejskiego kurortu potwierdzili już m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Chin Wen Jiabao.

Rzecznik tej elitarnej konferencji Matthias Luefkens, tłumacząc dlaczego to Putin ją zainauguruje, mówił m.in., że Rosja jest dla wielu krajów czołowym dostawcą nośników energii, a w centrum uwagi zapewne znajdzie się też temat dostaw gazu z Rosji.

Powrót po latach

W ubiegłym roku w Davos zabrakło premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tusk tłumaczył, że jego nieobecność wiąże się z napiętym terminarzem. Zapowiedział wtedy, że w przyszłym roku na pewno pojedzie do Szwajcarii. Kancelaria Prezydenta nie komentowała nieobecności L. Kaczyńskiego.

Dwa lata temu do Davos nie pojechał ani Lech Kaczyński, ani ówczesny premier Jarosław Kaczyński.

W przeszłości co roku do Davos jeździł Aleksander Kwaśniewski, w 2006 był tam ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane