• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Tusk

Tusk: Wałbrzych przestrogą przed zwykłym zamykaniem zakładów

Tusk: Wałbrzych przestrogą przed zwykłym zamykaniem zakładów
Foto: tvn24 Foto: Wałbrzych otrzyma specjalne środki na rewitalizacje

- Blisko 150 mln złotych trafi do Wałbrzycha na cele rewitalizacyjne - powiedział dzisiaj premier Donald Tusk. - Wałbrzych wymaga urbanistycznych przekształceń - dodał.

- Wałbrzych jest przestrogą dla tych, którzy myślą, że jak się zamknie nierentowną kopalnię, to kończą się straty i wszystko jest w porządku. Dziś widać wyraźnie, że to jest dużo poważniejsza operacja - mówił Tusk w Wałbrzychu.

Zaznaczając, że akurat w Wałbrzychu nie było innego wyjścia niż zamykanie kopalń, szef rządu dodał, że dziś widać wyraźnie, iż tam, gdzie jest szansa ratowania zakładu pracy, to trzeba to robić, bo to równocześnie jest ratowanie pewnej tkanki społecznej.

- Widać dziś wyraźnie, że zanim - z różnych powodów - cokolwiek zamkniemy, trzeba wcześniej przemnożyć wszystkie straty - mówił szef rządu. Podkreślił, że straty te okazują się znacznie wyższe, niż przynoszone przez nierentowny zakład.

Program rewitalizacji

Premier powiedział, że do miasta trafi blisko 150 mln zł na cele rewitalizacyjne. Dodał, że pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na odbudowę domów i przekształcenia urbanistyczne.

- Ta ostateczna suma w najbliższych siedmiu latach jest nieznana, bo dużo środków będzie pochodziło także z budżetu państwa i to będzie zależało od wzrostu gospodarczego. Ale już w tej chwili można powiedzieć, że ok. 150 mln zł wyłącznie na cele rewitalizacyjne byłoby dedykowanych dla Wałbrzycha - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że nie chodzi o pieniądze, które są liczone w miliardach, i które dotyczą generalnie środków europejskich dla Wałbrzycha czy całej aglomeracji. - Ale o te dodatkowe środki, jakie w ramach tego programu rewitalizacji chcemy wydzielić i do Wałbrzycha trafi z tego tytułu myślę ok. 150 mln zł tylko z europejskich środków - powiedział szef rządu.

Premier wyjaśnił, że pieniądze z tego programu powinny zostać przeznaczone m.in. nie tylko na odbudowę domów czy ich remonty, ale także na odbudowę ładu przestrzennego. - Wałbrzych wymaga urbanistycznych przekształceń - dodał premier.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane