• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Tusk uzyskał olbrzymią swobodę manewru"

"Tusk uzyskał olbrzymią swobodę manewru"
Foto: TVN24 Foto: Unia odliczy nam OFE od długu

Premier Donald Tusk uzgodnił z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, że koszty reformy emerytalnej nie będą wliczane do długu i deficytu publicznego - potwierdziło w rozmowie z TVN CNBC Ministerstwo Finansów. Oznaczałoby to koniec polskiego zasadniczego sporu z Brukselą o sposoby określania wielkości deficytu finansów publicznych oraz długu publicznego.

Dalsze negocjacje będą dotyczyć tego, czy do długu będzie można zaliczyć całość środków przekazanych OFE, czy tylko ich część - na przykład zainwestowaną w obligacje.

Co zaakceptowała Komisja?

Komisja zaakceptowała też postulat Polski, że zasady wliczania kosztów reformy emerytalnej do długu publicznego będą ściśle zapisane w kodeksie postępowania, który jest częścią Paktu Stabilności i Wzrostu.

Negocjacje będą jeszcze dotyczyć tego, jaką część środków przekazywanych do systemu emerytalnego będzie można pominąć w corocznym deficycie finansów publicznych.

Łatwiej do strefy euro

- Premier uzyskał olbrzymią swobodę manewru, taką, jakiej się jeszcze nikt nie spodziewał jakiś czas temu, do tego, żeby przygotować właśnie wejście Polski do strefy euro, na takich warunkach, które są w miarę elastyczne - komentuje to postanowienie wiceprezes Deloitte Rafał Antczak.

Polska od kilku miesięcy domaga się na forum Unii Europejskiej trwałego rozwiązania gwarantującego, że transfery do Otwartych Funduszy Emerytalnych nie będą powiększały długu i deficytu. Chodzi o to by kraje, które jak Polska przeprowadziły kosztowne reformy, nie były w gorszej sytuacji względem tych, które tego nie zrobiły.

ram//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane