• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Energetyka

Tusk: Rusza największa inwestycja przemysłowa w wolnej Polsce

Ruszyła rozbudowa elektrowni Opole. Tusk: To największa inwestycja w Polsce Odtwórz: Ruszyła rozbudowa elektrowni Opole. Tusk: To największa inwestycja w Polsce
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Foto: Premier zainugurował rozbudowę elektrowni Opole | Video: Ruszyła rozbudowa elektrowni Opole. Tusk: To największa inwestycja w Polsce

- To ogromne przedsięwzięcie, to największa inwestycja przemysłowa w Polsce po 1989 roku - mówił Donald Tusk podczas inauguracji rozbudowy elektrowni Opole o dwa bloki energetyczne. - To dobry interes dla regionu, wszyscy powinni na tym skorzystać - dodał.

Za 11,5 mld zł przy elektrowni Opole, zarządzanej przez Polską Grupę Energetyczną, powstaną dwa bloki na węgiel kamienny o mocy 1800 MW. W uroczystej inauguracji oprócz premiera wziął udział minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Potężne wpływy do budżetu, nowe miejsca pracy

Jak mówił premier, dzięki inwestycji prąd popłynie do dwóch milionów gospodarstw i przyniesie co najmniej cztery tysiące miejsc pracy. - To interes dla regionu i dla gminy, bo elektrownia z nowymi blokami, to przychody z tytułu podatków o 30 mln rocznie więcej, to prawie połowa budżetu gminy - zawracał uwagę Tusk.

- To największa inwestycja przemysłowa wolnej Polski, po 1989, roku. To oddaje ogrom przedsięwzięcia - pokreślił.

Budowa tych dwóch bloków to największa inwestycja przemysłowa wolnej Polski. To oddaje ogrom przedsięwzięcia. (...) Wszyscy powinni na tym skorzystać, wszyscy powinni na tym wygrać

premier Donald Tusk

W budowie będzie uczestniczyło 350 dostawców oraz 200 wykonawców. - Przygniatająca ilość pracy będzie wykonana przez polskich pracowników - zapewnił. Jak mówił, na rozbudowie "wszyscy powinni na tym skorzystać, wszyscy powinni na tym wygrać".

- Droga do rozpoczęcia budowy nie była łatwa i prosta - przyznał minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Zgodził się z premierem, że to będzie gigantyczna inwestycja. - Będzie projektowana przez ponad 600 projektantów i konstruktorów, będzie też spełniać najsurowsze normy środowiskowe - mówił.

Dodał, że powstanie dwóch bloków to nie koniec wydatków. Do 2020 roku polskie spółki energetyczne zainwestują 30 mln zł.

W UOKiK potrzebna nowa strategia

Tusk odniósł się też do dymisji prezes UOKiK Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel. - Mając wielkie uznanie dla osiągnięć dla pani prezes, chciałbym żeby Urząd wyprzedzająco działał wobec najsłabszych, będących ofiarami korporacji - powiedział.

Jego zdaniem, na nowego prezesa czeka "wielka konfrontacja między wydawcami a interesem rodziców" związana z rządowym darmowym podręcznikiem dla pierwszoklasistów. - Chciałbym, żeby UOKiK nie zastanawiał się, ile mogą stracić firmy, ale jak można pomóc rodzicom, którzy są ofiarami rynku podręczników - mówił szef rządu.

Wzrost powyżej trzech procent

Premier powiedział, że jest zadowolony z krytyki ekonomistów, którzy przewidują wzrost PKB w 2014 r. większy niż zakładany w budżecie na ten rok. - Martwiłbym się, gdyby ktoś mówił, że te 2,5 proc. jest zbyt optymistyczne - stwierdził. Tłumaczył, że rząd celowo założył ostrożny wariant, by "Polska w najbliższych latach zaskakiwała Europę wzrostem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane