• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Tusk ruga szefów OFE. "To sygnał alarmowy"

Tusk ruga szefów OFE. 
"To sygnał alarmowy"
Foto: TVN24 Foto: Tusk ostro do szefów OFE

Albo zmienicie sposób swojego działania i zaczniecie stawiać dobro klienta na pierwszym miejscu, albo rząd zastanowi się nad zmianą systemu emerytalnego w Polsce - takie ultimatum postawił premier Donald Tusk szefom Otwartych Funduszy Emerytalnych, z którymi spotkał się w swojej kancelarii.

Spotkanie premiera z szefami OFE rozpoczęło się o godz. 10 i trwało ponad 1,5 godziny. Ze strony rządowej oprócz Donalda Tuska wziął w nim udział także minister Michał Boni.

Spotkanie było od początku otwarte dla mediów, rozmawiano przy kamerach i w towarzystwie fotoreporterów.

Premier: Weźcie odpowiedzialność

Jako pierwszy zabrał głos sam premier. W ostrych słowach zganił szefów OFE i stwierdził, że jeśli nie zmienią sposobu działania, rząd rozważy wprowadzenie "alternatywnego systemu" emerytalnego.

- Dzisiejsze spotkanie może mieć charakter przełomowy, ale musimy wrócić do tego, co kierowało twórcami obecnego systemu, by emerytury były możliwie duże i bezpieczne - mówił Tusk. - Jestem przekonany, że to spotkanie może unieważnić dyskusje o wywracaniu tego systemu do góry nogami, jeśli weźmiecie na siebie odpowiedzialność, by obecny stan naprawić - dodał.

Dalej krytykował OFE za koncentrowanie się jedynie na "osiąganiu dobrych wyników finansowych dla instytucji" i za "bałamucenie" emerytów reklamami.

Ocenił też, że wydatki OFE związane z akwizycją "nie są uzasadnione z punktu widzenia interesu społecznego". - Wydaje się także rzeczą bezdyskusyjną, że warto porozmawiać o wysokości prowizji i dalej szukać sposobu obniżania prowizji, jaką pobierają OFE. Nie chodzi o to, by uniemożliwić działanie tym instytucjom, ale chodzi także o elementarne poczucie przyzwoitości - zaznaczył.

"Nie jesteście pieszczochami"

- Kiedy patrzymy na sytuację ludzi w kryzysie, to musicie przyznać, że sytuacja OFE jest komfortowa. Takie poczucie bezpieczeństwa musi się przełożyć na satysfakcję i bezpieczeństwo waszych klientów - kontynuował Tusk.

- Mówię takim zaskakująco nieprzyjemnym tonem, ale lepiej powiedzieć prosto w oczy jak w naszej ocenie wygląda sytuacja. Jeśli sami nie weźmiecie części odpowiedzialności za zmianę sytuacji, alternatywne scenariusze mogą się zrealizować. Dzisiejsze spotkanie to dla was sygnał alarmowy - podkreślił.

Tusk ostrzegł też szefów OFE, że wielu polityków jest za zmianą systemu emerytalnego. - To nie jest tak, że jesteście dzisiaj pieszczochami polityków i opinii publicznej - powiedział. - Proszę nie traktować moich słów jak strachy na lachy, bo doświadczenia innych krajów pokazują, że mogą funkcjonować inne systemy emerytalne - podkreślił.

Jak jednak dodał, lepszym i tańszym rozwiązaniem byłoby reformowanie obecnego systemu niż budowa nowego. - Chodzi o to, by zbudować taką równowagę, która pozwoli odzyskać sens reformy emerytalnej - powiedział Tusk. - Nie jesteśmy zwolennikami wywracania czegoś, co można naprawić - dodał.

Emerytury waloryzowane kwotowo

Tusk zapewnił też szefów OFE, że korekty dotkną też drugiej części systemu emerytalnego, czyli ZUS. - Chcemy zaproponować waloryzację kwotową, a nie procentową świadczeń emerytalnych, żeby przynajmniej lekko skorygować narastające różnice - powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi głównie o tzw. starsze portfele emerytalne i osoby, które otrzymują najniższe świadczenia. - Zakładamy, że gdzieś za trzy lata przejście na (waloryzowanie - red.) kwotowe z procentowego przyniesie jakiś efekt wyrównywania świadczeń emerytalnych - powiedział Tusk.

Propozycje OFE

Po premierze głos zabrali szefowie OFE, którzy przynieśli na spotkanie swoje propozycje korekt w obecnym systemie emerytalnym.

Przedstawiciel PZU Andrzej Sołdek poinformował podczas spotkania, że towarzystwa emerytalne zrzeszone w Lewiatanie przygotowały swoje propozycje zmian w funkcjonowaniu OFE, których celem jest podniesienie efektywności OFE z punktu widzenia klienta. Dodał, że według analiz, pozwolą one zwiększyć świadczenia od 5 do 10 proc. przy akceptowalnym poziomie ryzyka.

Wśród propozycji jest pozostawienie w systemie dwóch uzupełniających się filarów emerytalnych, które mają ze sobą współpracować, których udział w składce jest zbliżony i nie następuje przeniesienie jej części z OFE do ZUS (co proponuje resort pracy - red.).

Lewiatan proponuje także wprowadzenie wielofunduszowości, która pozwoli na uzależnienie inwestycji od wieku klienta, zwiększy oczekiwaną generowaną stopę zwrotu, a przez to zredukuje ryzyko wobec osób, które zbliżają się do osiągnięcia wieku emerytalnego. Kolejnym pomysłem jest uzależnienie składki emerytalnej od wyników osiąganych przez OFE i sytuacji na rynku kapitałowym, a także tworzenie rezerw na wypadek, gdy wyniki towarzystwa odchylają się od wymaganego poziomu bezpieczeństwa.

PTE Polsat: Zwiększyć stopę zwrotu

Prezes PTE Polsat Anna Horsecka wyraziła odrębną opinię, podkreślając, że jej Towarzystwo nie jest zrzeszone w izbie towarzystw emerytalnych.

- Nasza dyskusja powinna się koncentrować przede wszystkim na narzędziach zmierzających do efektywności funduszy, mierzonej uzyskiwaną stopą zwrotu - powiedziała. Wyjaśniła, że wszystkie dotychczasowe próby zmiany systemu emerytalnego kończyły się na zmianach opłat. - Operacje na opłatach - po pierwsze - mają swoje granice, a - po drugie - są operacjami o nikłym efekcie. Rzeczywisty efekt osiągniemy tylko wtedy, gdy zostanie zwiększona stopa zwrotu - wyjaśniła. Dodała, że to jednak nie zależy od woli funduszy, tylko od rozwiązań prawnych.

Ekspresowe tempo

Podsumowując spotkanie, Tusk wyraził nadzieję, że zmiany w ustawach regulujących działalność OFE wejdą w życie już od 1 stycznia 2011 r. Premier spodziewa się, że w ciągu kilku dni przedstawiciele OFE oraz ministrowie Michał Boni i Jolanta Fedak spiszą propozycje zmian wysuwane zarówno przez stronę rządową jak i Fundusze. Jak przyznał Tusk, rządowe propozycja zmian będą zapewne "dalej idące" i mogą się nie spodobać OFE. Zapowiedział też, że to nie ostatnie jego spotkanie z szefami OFE.

Premier chce, by wkrótce ruszył proces legislacyjny prowadzący do zmian przepisów o OFE. - Oczekiwałbym najpóźniej w pierwszej połowie września założeń do projektów ustaw - powiedział Tusk. - To nam da możliwość przegłosowania tego w połowie listopada - dodał.

Fedak wysyła oświadczenie

W spotkaniu premiera z szefami OFE udziału nie wzięła minister pracy Jolanta Fedak, która do końca tygodnia jest na urlopie. Fedak wydała jednak oświadczenie w tej sprawie, w którym wyraziła nadzieję, że w efekcie spotkania z premierem zarządzający OFE obniżą od najbliższego czwartku swoje opłaty i zaczną dbać o stopę zwrotu dla ubezpieczonych.

Zdaniem minister zyski OFE nie przekładają się na zyski ubezpieczonych, a OFE nie konkurują między sobą ani wysokością kosztów, ani zysków dla ubezpieczonych. Ponadto według Fedak akwizycja jest zbędnym kosztem funkcjonowania systemu. "Od dwóch lat nawołuję do zmian tej niekorzystnej dla przyszłych emerytów sytuacji. Mam nadzieję, że od jutra zarządzający Otwartymi Funduszami Emerytalnymi obniżą swoje opłaty i zaczną dbać o stopę zwrotu dla ubezpieczonych, do czego wzywam po raz kolejny. Działania te nie wymagają żadnych zmian w obowiązującym prawie - uważa Fedak.

Konflikt z Bonim?

Nieobecność Fedak na spotkaniu wywołała zdziwienie komentatorów, tym bardziej, że resort pracy przygotował ostatnio propozycję zmian w systemie emerytalnym, zgodnie z którymi do ZUS miałoby trafiać 16,5 proc. miesięcznej pensji pracownika, zaś do OFE 3 proc. (obecnie do ZUS trafia 12,2 proc. pensji, a do OFE 7,3 proc). Osoby odchodzące na emeryturę mogłyby wybrać oszczędności z OFE i przeznaczyć je na dowolny cel. Fedak uzasadnia zmianę m.in. tym, że przez 10 lat funkcjonowania OFE nie zarobiły dla przyszłych emerytów pieniędzy, które mogą być zapowiedzią wysokich emerytur. Przeciwnikiem zmiany był minister w kancelarii premiera Michał Boni, obecny na spotkaniu.

bgr/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane