• rozwiń
  • WIG20 2218.89 -0.49%
  • WIG30 2520.64 -0.43%
  • WIG 58637.47 -0.36%
  • sWIG80 11607.37 +0.02%
  • mWIG40 3792.08 -0.15%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:39

Dostosuj

Tusk: Rosyjskie embargo dotkliwe dla polskich eksporterów

Premier odpowiadał na pytania o rosyjskie embargo Odtwórz: Premier odpowiadał na pytania o rosyjskie embargo
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Rosja wprowadziła ebmargo na wieprzowinę z UE | Video: Premier odpowiadał na pytania o rosyjskie embargo

- Dla nas jest ważne, żeby także w tej kwestii utrzymać jednolite i solidarne stanowisko całej Unii, niezależnie od tego, ile poszczególne kraje eksportują wieprzowiny. Wtedy jesteśmy silniejsi - powiedział w piątek premier Donald Tusk, pytany na konferencji prasowej o działania Polski po wprowadzeniu przez Rosję embarga na wieprzowinę z całej UE.

Moskwa w końcu stycznia zażądała od UE wstrzymania wystawiania certyfikatów na wieprzowinę wysyłaną do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie zakazu importu. Powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. UE eksportuje rocznie do Rosji 500 tys. ton wieprzowiny, co stanowi ok. 30 proc. całego unijnego eksportu tego mięsa.

Rosja jest też drugim odbiorcą polskiej żywności. Według danych resortu rolnictwa w 2013 r. nasze firmy wyeksportowały do tego kraju wieprzowinę za 100 mln euro.

Jak w środę poinformował polski minister rolnictwa Stanisław Kalemba, Polska będzie wnioskowała do Komisji Europejskiej o uruchomienie funduszy, by zrekompensować straty przedsiębiorców związane z wstrzymaniem eksportu do Rosji naszej wieprzowiny.

Razem silniejsi

Premier zaznaczył, że Polska cały czas działa "jeśli chodzi o problem wieprzowiny i tzw. afrykańskiego pomoru świń". - Monitorujemy sprawę od wielu miesięcy. Od pierwszych przypadków stwierdzonych na terenie Białorusi, po dzień dzisiejszy, kiedy mamy do czynienia z rosyjskim embargiem. Zaczęło się od Litwy, ale Rosja zdecydowała się - nie wiem czy z powodów polityczny, cz merytorycznych - na embargo na całą Unię Europejską - przypomniał premier.

I dodał: - Ono jest dotkliwie odczuwalne przez polskich eksporterów i dlatego minister Kalemba pracuje właściwie 24 godziny na dobę w tej kwestii - zapewnił.

Szef rządu poinformował, że na temat embarga rozmawiał podczas swojej wizyty na Ukrainie, jak również z innymi przywódcami m. in. krajów bałtyckich.

- Dla nas jest ważne, żeby także w tej kwestii utrzymać jednolite i solidarne stanowisko całej Unii, niezależnie od tego, ile poszczególne kraje eksportują wieprzowiny. Wtedy jesteśmy silniejsi - zaznaczył Tusk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane