• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Tusk proponuje miedziowy kartel

Stworzenie "miedziowego porozumienia" zaproponował prezydentom Peru i Chile podczas swojej wizyty w Ameryce Południowej Donald Tusk. Jego zdaniem trzy kraje, które są dużymi producentami miedzi, mogłyby wpływać na światowy handel tym surowcem.

- Z dużym zainteresowaniem przyjęto moją sugestię, aby Polska, Peru i Chile, zacieśniły współpracę i stworzyły coś na kształt miedziowego porozumienia - powiedział premier. - Gdyby te trzy kraje ze sobą współpracowały, miałyby szansę w wymiarze globalnym wpływać na handel i produkcję miedzi i wytworów z tego surowca - dodał.

Z dużym zainteresowaniem przyjęto moją sugestię, aby Polska, Peru i Chile, zacieśniły współpracę i stworzyły coś na kształt miedziowego porozumienia

premier Donald Tusk

Polityczna akceptacja dla inwestycji

Premier stwierdził, że podczas wizyty przygotowywał "pole politycznej akceptacji" dla inwestycji KGHM w Peru.

- To dotyczy także, a może przede wszystkim mojej rozmowy z prezydentem Peru Alanem Garcią i panią prezydent Bachelet, prezydent Chile o możliwości współpracy, jeśli chodzi o przemysł miedziowy - zaznaczył Donald Tusk. Dodał jednoczesnie, że Ameryka Południowa jest niezwykle atrakcyjnym krajem pod względem możliwości gospodarczych, zarówno jeśli chodzi o surowce, jak i rynki zbytu.

CZYTAJ WIĘCEJ O PODSUMOWANIU PODRÓŻY DO AMERYKI POŁUDNIOWEJ

Najsłynniejszym - i najlepiej działającym - kartelem na świecie jest porozumienie producentów ropy naftowej OPEC. W ostatnich miesiącach głośno było o rosyjskiej próbie zbudowania podobnego porozumienia wśród producentów gazu ziemnego. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Warto zaznaczyć, że Unia Europejska jest przeciwna tworzeniu podobnych porozumień i karteli, mogących kształtować ceny towarów.

prm/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane