• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina

Tusk: Pomożemy finansowo Ukrainie. To w naszym interesie

Tusk: Pomożemy Ukrainie, ale żył sobie nie wyprujemy Odtwórz: Tusk: Pomożemy Ukrainie, ale żył sobie nie wyprujemy
Foto: Shuttershock | Video: TVN24 Biznes i Świat, Foto: Ukraina potrzebuje pieniędzy | Video: Tusk: Pomożemy Ukrainie, ale żył sobie nie wyprujemy

- Finansowa pomoc dla Ukrainy leży w naszym interesie, ale Polska nie będzie głównym donatorem, nie wyprujemy sobie żył - powiedział premier Donald Tusk podczas wizyty na Podlasiu.

Będę osobiście pilnował tego, by Polska nie stała się nagle krajem, którego będzie się obciążało przede wszystkim tego typu pomocą. To nie wchodzi w rachubę

premier Donald Tusk

Ukraińskie ministerstwo finansów poinformowało dziś, że zwróciło się do partnerów zagranicznych, szczególnie USA i Polski, o udzielenie kredytu w ciągu 1-2 tygodni. W sumie będzie potrzebowało 35 mld dol. wsparcia w latach 2014-15.

- Polska nie będzie kluczowym donorem, trzeba realnie oceniać własne możliwości - skomentował te doniesienia Donald Tusk. Zwrócił także, uwagę, że Ukrainę "trzeba przygotować do odbioru takiej pomocy". - Ona musi być na nią gotowa, bo środki nie mogą być marnowane przez oligarchów - dodał.

Ratowanie Ukrainy

- Największym wyzwaniem, jakie stoi przed Ukrainą to ratowanie gospodarki i finansów publicznych, bo zaraz może się okazać, że będziemy mieli za naszą wschodnią granicą bankruta, a to najgorszy możliwy scenariusz - powiedział.

Jak mówił, "szczodrość Zachodu musi być obwarowana warunkami". - Ukraina musi się dzięki tym środkom zmieniać, dlatego musimy wcześniej wiedzieć, na co zostaną przeznaczone - stwierdził.

Tyle, ile możemy

Zapewnił jednocześnie, że ewentualna pomoc finansowa dla Ukrainy ze strony Polski, będzie adekwatna do naszych możliwości. - Będę osobiście pilnował tego, by Polska nie stała się nagle krajem, którego będzie się obciążało przede wszystkim tego typu pomocą. To nie wchodzi w rachubę - oświadczył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane