• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Tusk: Polska się opłaca

Tusk: Polska się opłaca
Foto: film: TVN24/ fot. PAP Foto: Premier Tusk zachwala nasz kraj w Davos

Polska jest stabilnym krajem, nawet w czasie kryzysu. Nasz kraj się naprawdę opłaca - przekonywał biznesmenów na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos premier Donald Tusk.

Tusk podkreślił na spotkaniu z przedstawicielami światowego biznesu, że nasz kraj nawet „w najbardziej surowych prognozach wysoko się plasuje".

Szef rządu przypomniał, że obecnie Polska jest największym w Europie beneficjentem unijnych pieniędzy. - To umożliwia, niezależnie od sytuacji kryzysowej na świecie, utrzymać niezwykłe, niepowtarzalne tempo inwestycji infrastrukturalnych - powiedział. Ocenił, że inwestycje w Polsce w tym roku, również infrastrukturalne, będą się rozwijały tak samo dynamicznie, jak w poprzednich miesiącach.

Gwarancje państwa na 10 mld euro

Premier zapewnił, że polski system bankowy i finansowy jest stabilny, a instytucje krajowe działają w sposób rozważny i odpowiedzialny. Przypomniał, że polski rząd podejmuje działania, które mają zapobiec skutkom kryzysu finansowego.

Według Tuska, w czasie kryzysu finansowego w życiu publicznym i gospodarczym są ważne takie wartości jak: "zdrowy rozsądek, ostrożność, nieuleganie pokusom", a także "odpowiedzialność nie tylko za najbliższy rok, ale najbliższe 10-20 lat". - Takie wartości powinny być obecne w działaniu polskich władz i będą obecne - zapewnił.

Podkreślił, że źródłem dobrobytu i rozwoju gospodarczego nie jest państwo, tylko przedsiębiorcy, wolni ludzie, którzy swoją energię i talenty obracają w pieniądz przez skuteczne działanie.

Z kryzysu Polska wyjdzie wzmocniona

Szef rządu powiedział, że Polska jest w lepszej sytuacji niż kraje regionu. - Polska wyjdzie z tego zamieszania wzmocniona również dlatego, że szukamy racjonalnych sposobów działania, nie ulegamy panice. Mamy też wspaniały kapitał ludzki - wykształconych, energicznych, mobilnych, niekapryszących rodaków, którzy nie boją się żadnego wyzwania - podkreślił.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos potrwa do niedzieli. Głównym tematem jest globalny kryzys gospodarczy.

mac, mon/tr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane