• rozwiń

Tusk: Polska się opłaca

Tusk: Polska się opłaca
Foto: film: TVN24/ fot. PAP Foto: Premier Tusk zachwala nasz kraj w Davos

Polska jest stabilnym krajem, nawet w czasie kryzysu. Nasz kraj się naprawdę opłaca - przekonywał biznesmenów na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos premier Donald Tusk.

Tusk podkreślił na spotkaniu z przedstawicielami światowego biznesu, że nasz kraj nawet „w najbardziej surowych prognozach wysoko się plasuje".

Szef rządu przypomniał, że obecnie Polska jest największym w Europie beneficjentem unijnych pieniędzy. - To umożliwia, niezależnie od sytuacji kryzysowej na świecie, utrzymać niezwykłe, niepowtarzalne tempo inwestycji infrastrukturalnych - powiedział. Ocenił, że inwestycje w Polsce w tym roku, również infrastrukturalne, będą się rozwijały tak samo dynamicznie, jak w poprzednich miesiącach.

Gwarancje państwa na 10 mld euro

Premier zapewnił, że polski system bankowy i finansowy jest stabilny, a instytucje krajowe działają w sposób rozważny i odpowiedzialny. Przypomniał, że polski rząd podejmuje działania, które mają zapobiec skutkom kryzysu finansowego.

Według Tuska, w czasie kryzysu finansowego w życiu publicznym i gospodarczym są ważne takie wartości jak: "zdrowy rozsądek, ostrożność, nieuleganie pokusom", a także "odpowiedzialność nie tylko za najbliższy rok, ale najbliższe 10-20 lat". - Takie wartości powinny być obecne w działaniu polskich władz i będą obecne - zapewnił.

Podkreślił, że źródłem dobrobytu i rozwoju gospodarczego nie jest państwo, tylko przedsiębiorcy, wolni ludzie, którzy swoją energię i talenty obracają w pieniądz przez skuteczne działanie.

Z kryzysu Polska wyjdzie wzmocniona

Szef rządu powiedział, że Polska jest w lepszej sytuacji niż kraje regionu. - Polska wyjdzie z tego zamieszania wzmocniona również dlatego, że szukamy racjonalnych sposobów działania, nie ulegamy panice. Mamy też wspaniały kapitał ludzki - wykształconych, energicznych, mobilnych, niekapryszących rodaków, którzy nie boją się żadnego wyzwania - podkreślił.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos potrwa do niedzieli. Głównym tematem jest globalny kryzys gospodarczy.

mac, mon/tr ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane