• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Tusk po spotkaniu z górnikami: Oprócz zysku ważne są także aspekty społeczne i polityczne

Donald Tusk o polskiej energetyce Odtwórz: Donald Tusk o polskiej energetyce
Foto: PAP/ Rafał Guz | Video: tvn24 Foto: Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po zakończeniu spotkania z przedstawicielami górniczych związków zawodowych | Video: Donald Tusk o polskiej energetyce

Energetyka nie jest domeną wyłącznie wolnego rynku i pogoni za zyskiem - mówił premier Donald Tusk po piątkowym spotkaniu z górniczymi związkami zawodowymi. - Ważne są także aspekty społeczne i polityczne - podkreślił.

Szef rządu przyznał na konferencji prasowej, że rozmowy ze związkami są twarde, a rozmówcy wymagający. - Jestem pod dużym wrażeniem nieroszczeniowego i bardzo kompetentnego podejścia do sprawy - powiedział.

- Na pewno mamy wspólną intencję, co do tego nikt nie ma wątpliwości. I to bardzo ułatwia rozmowę. Naszą wspólną intencją jest to, aby polski węgiel był jedną z podstaw naszego systemu energetycznego i bezpieczeństwa energetycznego. By spółki węglowe, cały przemysł wydobywczy w Polsce był wydajny - zaznaczył.

Różne aspekty

Szef rządu ocenił, że rząd na pewno będzie się ostro spierał w niektórych sprawach ze związkowcami, szczególnie, gdy będą one dotyczyły naprawy Kompanii Węglowej, a także innych spółek.

- Obie strony dobrze rozumieją, że wydajność (w energetyce - red.) nie oznacza nastawienia wyłącznie na maksymalizację zysku(...). Oprócz zysku ważne są także aspekty społeczne i polityczne - dodał premier.

Pomoc dla Kompanii Węglowej

Donald Tusk poinformował też, że w najbliższym czasie do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy, dotyczący odroczenia płatności ZUS przez Kompanię Węglową.

- Podejmujemy próby działań dotyczących zobowiązań Kompanii Węglowej, wynikających jeszcze z czasów przekształceń i utworzenia KW z innych spółek węglowych - oświadczył Tusk. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o odroczenie płatności ZUS, co wymaga zmiany odpowiedniej ustawy i taki projekt trafi do Sejmu "w najbliższym czasie".

Tusk dodał, że poinformował związkowców o działaniach rządu na rzecz poprawy sytuacji w górnictwie. Chodzi o próbę znalezienia najlepszej i najbezpieczniejsze ścieżki do bezpieczeństwa finansowego, przede wszystkim KW - zaznaczył.

Ma to znaczenie nie tylko ze względu na sytuację społeczną na Śląsku, ale i bezpieczeństwo energetyczne kraju, którego fundamentem ma być polski węgiel kamienny - stwierdził premier.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane