• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Tusk plądruje portfele Polaków"

"Tusk plądruje portfele Polaków"
Foto: TVN24 Foto: "Tusk plądruje portfele Polaków"

- Dzisiaj Donald Tusk plądruje już nie tylko walizki, ale i portfele, i schowki Polaków. Szuka wszędzie tam, gdzie jeszcze mamy pieniądze - stwierdził poseł PiS Dawid Jackiewicz podczas partyjnej konferencji "O gospodarce, o Polsce, o nas". Prezes Jarosław Kaczyński podsumował natomiast, że "polityka gospodarcza rządu Donalda Tuska poniosła klęskę".

- Polsce potrzebny jest patriotyzm gospodarczy - mówił także na konferencji "O gospodarce, o Polsce, o nas" Jarosław Kaczyński. Zdaniem prezesa PiS powinien się on opierać na partnerskiej relacji między pracownikiem a pracodawcą.

Szef Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że w polskiej tradycji patriotyzm jest utożsamiany z walką i poświęceniem. - Czas dzisiejszy nakazuje nam powiedzieć z całą mocą, że jest dziś potrzebny patriotyzm, który sytuuje się w sferze gospodarczej. Potrzebny jest nam patriotyzm gospodarczy - powiedział Kaczyński. Dodał, że każdy patriotyzm musi być osadzony w tradycji.

- Dzisiaj, gdy mówimy o patriotyzmie gospodarczym, chodzi nam o partnerską relację między pracownikiem a pracodawcą - zaznaczył lider Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński jako korzenie patriotyzmu gospodarczego wskazał czasy rozbiorów, wymieniając m.in. kasy oszczędności i działalność Hipolita Cegielskiego. Przywołał też oraz okres II RP. - To są doświadczenia, które trzeba przemyśleć - podkreślił.

Jako przykład sukcesu współczesnego polskiego kapitalizmu wymienił m.in. spółki Optimus, Solaris, Groclin, Fakro. - Trzeba się do nich odwoływać. Trzeba się odwoływać do tego, co dobre i optymistyczne - wzywał prezes PiS.

"Złoty powinien trwać 20 lat"

Jarosław Kaczyński dodał, że Polska waluta powinna być zachowana jeszcze co najmniej 20 lat. - Złoty powinien trwać 10 lat - niektórzy mi tak radzili. Ja powiem - dłużej, co najmniej 20 lat - oświadczył. Jego zdaniem, polska waluta powinna pełnić funkcję "przynajmniej trzeciej waluty zapasowej w naszej części Europy, po euro i dolarze".

Prezes PiS mówił także o światowym kryzysie finansowym. Według niego, jest to kryzys "turbokapitalizmu". - Ten system upada i nie jest naszym zadaniem go odbudowywać - powiedział szef Prawa i Sprawiedliwości. Tymczasem - zdaniem Kaczyńskiego - wydaje się, że obecny polski rząd chce ten system odbudować. Lider partii podkreślił też, że polski system finansowy powinien wspierać produkcję nowoczesnych technologii i towarów wysokiej jakości.

"Rząd mami informacjami"

Poseł PiS Dawid Jackiewicz mówił natomiast, że "rządowi iluzjoniści w swojej arogancji, pysze, pozostają w przekonaniu, że ta iluzja i mistyfikacja jest powszechnie akceptowana". - Nie sposób już dzisiaj wmówić społeczeństwu, że pozbawianie ich emerytur będzie im służyło, że Polska jest "zieloną wyspą", że polska gospodarka jest w doskonałej formie - zauważył.

Z kolei wiceprezes PiS Beata Szydło stwierdziła, że rząd od trzech lat mówi, iż finanse publiczne mają się dobrze. - Rzeczywistość pokazuje, że jest inaczej - oceniła. Szydło dodała, że rząd "mami informacjami", że wszystko jest pod kontrolą, a jednocześnie "cichcem podnosi podatki".

Posłanka wskazała, że ceny podstawowych produktów rosną "w zatrważającym tempie". Wiceprezes PiS powiedziała, że PO zaproponowała Polakom podwyżkę VAT i "uderzyła w najsłabsze grupy społeczne" - bezrobotnych i rodziny.

Szydło skrytykowała rządowe zapowiedzi reformy emerytalnej. Zaznaczyła, że reforma wynika ze złego stanu finansów publicznych i konieczności pozyskania dodatkowych środków przez ekipę Donalda Tuska. - Czy należy to robić kosztem Polaków? - pytała retorycznie.

Według niej, najlepsza dla Polaków będzie reforma emerytalna autorstwa PiS, której projekt zakłada możliwość wyboru między ubezpieczeniem w OFE albo w ZUS.

"To klęska obecnego rządu"

Poseł PiS Andrzej Adamczyk wytykał zaniedbania rządu w budowie dróg i rozwoju kolei. Podkreślił on, że konieczne jest zwiększenie środków na kolej oraz lepsze niż do tej pory wykorzystanie środków unijnych na ten cel. Zaznaczył, że PiS proponuje m.in. prywatyzację spółek kolejowych przez giełdę oraz usamorządowienie spółki PKP Przewozy Regionalne. - PiS odbuduje szacunek dla PKP - zadeklarował.

Adamczyk przytoczył dane, z których wynika, że rząd nie wykorzystuje wszystkich środków, jakie zaplanował wydać na budowę dróg. - To nie są potknięcia. To klęska obecnego rządu - ocenił.

Film o stanie budżetu

Uczestnicy konferencji obejrzeli też film dokumentalny o stanie budżetu państwa. Znalazło się w nim m.in. stwierdzenie, że Donald Tusk nie miał większego doświadczenia w rządzeniu, zanim został premierem.

W filmie pojawia się m.in. zarzut, że podczas kampanii wyborczej Tusk proponował Polakom drugą Irlandię, nie wiedząc jednocześnie, jakie podatki są w tym kraju. W filmie oprócz polityków PiS wypowiada się m.in. ekonomista Krzysztof Rybiński.

ant/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane