• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Tusk: Obniżamy progi ostrożnościowe. To dobrze wpłynie na reputację Polski

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o finansach publicznych. Zakłada on obniżenie progów ostrożnościowych relacji długu do PKB o 7 proc. - To najbardziej pożądany, z punktu widzenia finansów publicznych, efekt zmian w OFE - uważa premier Donald Tusk.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który zakłada, że przewidziane w niej tzw. progi ostrożnościowe związane z stabilizującą regułą wydatkową spadną o 7 pkt proc. Tym samym próg na poziomie 55 proc. PKB zostanie zastąpiony progiem 48 proc., a próg 50 proc. PKB - progiem 43 proc. Propozycje przygotowane przez MF związane są z przeprowadzoną ostatnio zmianą w systemie emerytalnym, która skokowo zmniejszyła poziom długu publicznego.

Efekt reformy OFE

- Zdecydowaliśmy o obniżeniu progów ostrożnościowych. To najbardziej pożądany, z punktu widzenia finansów publicznych efekt zmian reformy emerytalnej, zmian w OFE. Chodziło to, aby jednym z efektów zmian w OFE były także większe rygory na rzecz oszczędzania i dyscypliny finansowej. Aby nikt nie pomyślał, że pieniądze z OFE są do wydania. Te pieniądze służą między innymi do tego, aby państwo dziś i w przyszłości nie mogło się nadmiernie zadłużać - wyjaśnia Prezes Rady Ministrów.

Donald Tusk uważa, że zmiany korzystnie wpłyną także na reputację finansową Polski na arenie międzynarodowej. - Obniżamy nasze progi o siedem procent. To bardzo dużo. Oznacza to, że Polska będzie jednym z najbardziej  zabezpieczonych, w całej Europie, państw przed nadmiernym zadłużaniem. Ten projekt dobrze wpłynie na finansową reputację Polski - mówi Tusk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane