• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Tusk: "Indusi traktują nas z respektem"

Tusk: "Indusi traktują nas z respektem"
Foto: TVN24, fot. PAP Foto: Tusk: Indusi traktują nas z respektem

Nasi rozmówcy dostrzegają, iż Polska to trwały i rzetelny partner - ocenia Donald Tusk swoje spotkania w czasie wizyty składanej w Indiach. Zdaniem premiera polsko-indyjskie kontakty, m.in. współpraca militarna, mają dobry i wyjątkowy charakter. Tusk powiedział też, że Polska wspiera aspiracje Indii do członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Donald Tusk rozmawiał we wtorek w Delhi z prezydent Indii Pratibhą Devisingh Patil, premierem Indii Manmohanem Singhiem, ministrem spraw zagranicznych Shri S.M. Krishną oraz z szefową opozycji Sushmy Swaraj. Tego samego dnia szef polskiego rządu złożył wieniec w Mauzoleum Mahatmy Gandhiego; uczestniczył też w śniadaniu roboczym z przedstawicielami biznesu indyjskiego.

- Nasza aktywność w NATO i podobne do indyjskiego podejście, jeśli chodzi o ugruntowanie stabilizacji w Afganistanie, to są bardzo bliskie punkty widzenia - zaznaczył szef polskiego rządu.

Polityczna zachęta do gospodarczych przedsięwzięć

Premier ocenił, że każdy element jego wizyty w Azji pokazuje, iż warto, by Polska starała się o jak najlepsze relacje z Indiami. - Wszyscy wiemy, z jaką potęgą, potencjałem mamy do czynienia. Muszę powiedzieć, że na każdym kroku znajduję - ze strony naszych gospodarzy - gotowość do podkreślania dobrych relacji z Polską - zaznaczył.

Tusk powiedział też, że wiele biznesów, które interesują polskich przedsiębiorców, wymaga politycznego wsparcia na miejscu. - Dlatego pierwszorzędnego znaczenia nabierają rozmowy z politykami w Indiach, po to, żeby otworzyć dla naszych przedsiębiorców indyjskie wrota - podkreślił.

Zapewnił, że Polskę interesują inwestycje indyjskie w naszym kraju, szczególnie jeśli chodzi o nowe technologie. - Będziemy zachęcać Indusów, żeby aktywniej wchodzili do Polski - zapowiedział szef polskiego rządu.

Premier pytany, czy Polska podpisze z Indiami w najbliższym czasie nowe kontrakty zbrojeniowe, powiedział, że będzie jeszcze o tym rozmawiał w Indiach. - Akceptacja polityczna dla takich przedsięwzięć jest oczywistą koniecznością - zaznaczył. Dodał, że strona polska chce działać na rzecz poprawy reputacji naszej zbrojeniówki.

Polska jako brama do UE

- Znamy dysproporcje między naszymi krajami. Indie mają potencjał ludnościowy 30-krotnie większy od Polski, 10-krotnie większy, jeśli chodzi o terytorium, ale my spotykamy się w Indiach z naprawdę z dużym respektem - podkreślił Tusk.

Jak ocenił, politycy indyjscy widzą, że nie przyjechał do nich "karzełek, który prosi o pomoc". - Przeciwnie, jesteśmy poważnie traktowanym partnerem gospodarczym - mówił Tusk.

Zdaniem premiera Polska, która w drugiej połowie 2011 r. będzie przewodniczyła pracom Unii Europejskiej, ma realne szanse uzyskać status nadzwyczajnego partnera Indii wśród państw unijnych. - Indie dostrzegają, że Polska jest trwałym i rzetelnym partnerem - ocenił.

Według Tuska, politycy indyjscy zdają sobie sprawę, jak dobrą pozycję w Europie wywalczyła sobie Polska w ostatnich latach, szczególnie na tle kryzysu światowego. - Indusi i my możemy mówić innym, jak sobie dobrze radzić w realiach światowego kryzysu - podkreślił premier.

Oprócz tematyki gospodarczej Tusk rozmawiał z politykami indyjskimi o sytuacji w regionie, wojnie w Afganistanie oraz relacjach indyjsko-pakistańskich i indyjsko-chińskich.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane