• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Polski wegiel

Tusk: Chcemy naprawiać, a nie likwidować nierentowne kopalnie

Węgiel a sprawa Polska. Skąd problemy polskiego górnictwa? Odtwórz: Węgiel a sprawa Polska. Skąd problemy polskiego górnictwa?
Węgiel a sprawa Polska. Skąd problemy polskiego górnictwa? "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

W interesie państwa nie leży prosta i szybka ścieżka likwidacji kopalni - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Prezes Rady Ministrów stwierdził też, że należy rozważyć ograniczenie importu węgla z państw, które konkurują z polskim węglem oraz wyeliminować patologie i korupcję tej branży.

Premier Donald Tusk spotkał się w środę z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Po rozmowach szef rządu stwierdził, że międzyresortowy zespół do spraw poprawy sytuacji w górnictwie węgla kamiennego przygotował rekomendacje, wykonanie których ma poprawić sytuację w tej branży.

Naprawiać a nie likwidować

- Należy rozważyć ograniczenie importu węgla z państw, które konkurują z polskim węglem. W interesie państwa nie leży prosta i szybka ścieżka likwidacji kopalni. Takie decyzje są bardzo kosztowne zarówno ze względów społecznych, jak i budżetu państwa - twierdzi Donald Tusk. - Wszyscy mamy interes w tym, aby ratować polski węgiel - dodaje Tusk.

Szef rządu przekonywał, że rządowy zespół będzie pracował nadal, aby opracować koncepcje polegające na ograniczeniu niekorzystnym imporcie energii. - Ma to bezpośredni wpływ na kondycję polskiego górnictwa - mówi Tusk i dodaje, że zespół będzie również pracował nad zmianami organizacyjnymi w Kompanii Węglowej. - Naszą intencją jest praca nad takimi programami naprawczymi, które pozwolą uniknąć wariantów dramatycznych, w tym likwidacji kopalni i miejsc pracy. Szukamy działań, które będą mało dotkliwe dla śląskiego rynku pracy. Chcemy naprawić, a nie zlikwidować nierentowne kopalnie - tłumaczy Tusk.

Premier dodał również, że trzeba również wyeliminować korupcję i patologię w dystrybucji węgla. - W tej kwestii otrzymałem raport Centralnego Biura Śledczego, a jutro będę miał informacje z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o patologicznych zjawiskach w kopalniach.

Należy rozważyć ograniczenie importu węgla z państw, które konkurują z polskim węglem

Donald Tusk, premier

Dalsze rozmowy

Donald Tusk zapowiedział również, że związkowcy dalej będą współpracować z rządowym zespołem. - Kolejne spotkania odbędą się 16 i 23 czerwca. Drugie spotkanie odbędzie się z moim udziałem w Warszawie - dodaje Tusk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane