• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Tusk chce odebrać posłom podwyżki

Tusk chce odebrać posłom podwyżki
Foto: TVN24 Foto: Posłowie nie dostaną podwyżek na biura poselskie

Posłowie nie dostaną podwyżek. Senatorowie Platformy Obywatelskiej zgłoszą w tym tygodniu poprawkę, która wycofa zapisane w budżecie dodatkowe 2,5 tys. zł na prowadzenie biur poselskich - pisze "Dziennik".

Plany te potwierdza w rozmowie z gazetą wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna. - Jesteśmy zwolennikami taniej władzy, a ta podwyżka stanowi spore obciążenie dla budżetu kancelarii Sejmu - tłumaczy polityk. Plany władz partii nie budzą jednak entuzjazmu wśród parlamentarzystów, nawet tych z PO. Część z nich zdążyła już bowiem obiecać pracownikom swoich biur podwyżki i teraz będą musieli albo się z nich wycofać, albo pokryć je z własnej kieszeni. - W jaki sposób mamy utrzymać biura w każdym powiecie - narzekają posłowie partii rządzącej. Nie chcą ujawniać nazwisk, by nie narazić się kierownictwu partii. Zdają sobie też sprawę, że w kwestii podwyżek nie mogą liczyć na współczucie opinii publicznej.

Posłowie domagają się podwyżek

Podwyżka, którą zaproponował Sejm, wynika z tego, że od 2001 roku pieniądze na biura poselskie niemal nie wzrastały, a koszty działalności wręcz przeciwnie

wm

Zamiary Platformy otwarcie krytykuje za to opozycja. - Politycy PO wychodzą z takiego założenia jak Jerzy Urban, że rząd się sam wyżywi. Mają w ręku stanowiska rządowe, a w ten sposób chcą ograniczyć możliwości działania opozycji - komentuje sprawę Marek Suski z PiS. Poseł argumentuje, że w górę poszły czynsze za lokale, koszty energii i telefonów. Z powodu dobrej koniunktury na rynku pracy coraz trudniej o pracowników, którzy chcieliby pracować na dotychczasowych warunkach. Wtórują mu posłowie innych klubów. - Podwyżka, którą zaproponował Sejm, wynika z tego, że od 2001 roku pieniądze na biura poselskie niemal nie wzrastały, a koszty działalności wręcz przeciwnie - uzasadnia Wacław Martyniuk z LiD. Jednak z komentowaniem zapowiedzi PO chce się wstrzymać do czasu, gdy Senat rzeczywiście przyjmie stosowną poprawkę.

Zamiast na biura dostaną na inne przywileje
Dziś posłowie dostają 10 tys. zł na prowadzenie biura. W pierwotnym projekcie budżetu marszałek Ludwik Dorn proponował zwiększenie tej sumy o 3 tys. zł, ale w trakcie prac legislacyjnych posłowie zmniejszyli ją do 2,5 tys. zł. Plany Platformy to nie pierwsza próba całkowitego wycofania się z podwyżki dla posłów. Już w trakcie opiniowania budżetu przez senacką komisję gospodarki senator Stanisław Kogut domagał się wykreślenia zapisu o przyznaniu dodatkowych pieniędzy. Jego poprawka jednak przepadła. Co prawda, na dodatkowe pieniądze posłowie liczyć dziś nie mogą, ale dostaną inne przywileje. Ma zostać zniesiony limit 7 tys. zł, które Kancelaria Sejmu zwraca za noclegi w hotelach podczas podróży po Polsce. Posłowie zamiejscowi będą zaś mogli liczyć na refundację kosztów wynajmu mieszkań lub hoteli w swoich okręgach wyborczych. Chodzi o tych parlamentarzystów, którzy zdobyli mandat w odległym od miejsca zamieszkania okręgu wyborczym.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane