• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina

Tusk: było jasne, że umowa handlowa z Ukrainą zostanie podpisana

Donald Tusk o podpisaniu umowy z Ukrainą Odtwórz: Donald Tusk o podpisaniu umowy z Ukrainą
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Donald Tusk ocenił podpisanie przez Ukrainę drugiej części umowy stowarzyszeniowej | Video: Donald Tusk o podpisaniu umowy z Ukrainą

To, że zostanie podpisana umowa handlowa, handlowa część umowy stowarzyszeniowej było jasne - powiedział dziennikarzom w Brukseli premier Donald Tusk. UE i Ukraina podpisały w piątek drugą część umowy stowarzyszeniowej, dotyczącą utworzenia strefy wolnego handlu, współpracy w dziedzinie gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Premier relacjonował, że miała miejsce "trudna dyskusja na temat reagowania Unii Europejskiej, jeśli chodzi o konflikt rosyjsko-ukraiński".

- Udało się uzyskać zapis, który Ukrainie daje więcej pewności w tym, że Unia zareaguje, jeśli Rosjanie nie wycofają separatystów i swoich żołnierzy z terenu Ukrainy. To wymagało trochę presji i rozmów, ale rzeczywiście finał był taki, który usatysfakcjonował prezydenta Ukrainy - podkreślił Tusk.

Jest podpis

UE i Ukraina podpisały w piątek drugą część umowy stowarzyszeniowej, dotyczącą utworzenia strefy wolnego handlu, współpracy w dziedzinie gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) oferuje Ukrainie otwarcie unijnego rynku poprzez stopniowe znoszenie ceł i kwot oraz poprzez harmonizację z UE prawa i norm w różnych sektorach m.in. środków fitosanitarnych.

Ukraina i UE wyeliminują odpowiednio 99,1 i 98,1 proc. ceł pod względem wartości handlu. Zdecydowana większość ceł na towary będzie zniesiona wraz z wejściem umowy w życie.

Jak zapowiedziała Komisja Europejska, 11 lipca w Brukseli odbędą się trójstronne rozmowy polityczne między Unią Europejską, Ukrainą a Rosją o konsekwencjach wdrażania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

Rozmowy mają służyć rozwianiu obaw Moskwy, która uważa, że stowarzyszenie między Unią a Ukrainą zaszkodzi rosyjskim interesom gospodarczym. Prezydent Petro Poroszenko poinformował w piątek, że to spotkanie zostanie poprzedzone w pierwszych dniach lipca konsultacjami na szczeblu ekspertów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane