• rozwiń

Tusk: Będą dobre dane za III kwartał

Tusk: Będą dobre dane za III kwartał
Foto: TVN CNBC Foto: Donald Tusk: Dane gospodarcze będą dobre

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w III kwartale o około 4 procent - takie szacunki podał w Łodzi premier Donald Tusk. Wcześniej minister finansów Jacek Rostowski mówił, że tegorpczny wzrost gospodarczy będzie "znacząco wyższy" niż ten z 2009 roku. Główny Urząd statystyczny poda dane o wzroście gospodarczym w najbliższy wtorek.

- Mogę dzisiaj na podstawie cząstkowych danych powiedzieć, że w Polsce wzrost gospodarczy w III kwartale będzie mniej więcej 4-procentowy - stwierdził Donald Tusk. Szef PO przyjechał do Łodzi, by wspierać kandydatkę Platformy na prezydenta miasta Hannę Zdanowską przed drugą turą wyborów.

Wcześniej o optymistycznych oczekiwaniach mówił minister finansów Jacek Rostowski. - Wzrost PKB w tym roku będzie znacząco wyższy niż 2009 roku i jak wskazują prognozy organizacji międzynarodowych, jeszcze wyższy w przyszłym roku - powiedział Rostowski. Według danych GUS wzrost PKB w 2009 roku wyniósł 1,7 proc. w ujęciu rdr.

- Budżet, który jest teraz debatowany w Sejmie zawiera działania po stronach wydatkowej i dochodowej na 1 pkt proc., czyli na 13 mld zł. Ogólna poprawa deficytu strukturalnego to 1,2 proc. PKB. Podobna skala będzie w 2012 i 2013 roku - podkreślił minister finansów.

MF prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych w 2010 roku wyniesie 7,9 proc. PKB oraz że najpóźniej w 2013 roku spadnie poniżej 3 proc. PKB. - Budżet na 2011 rok zawiera znaczne obniżenie deficytu, na 2012 i 2013 r. planujemy dalsze znaczące ograniczanie deficytu. Najpóźniej w 2013 roku zejdziemy poniżej 3 proc. PKB, czyli wyjdziemy z nadmiernego deficytu według metodologii Unii Europejskiej - powiedział Rostowski.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane