• rozwiń
  • WIG20 2344.06 0.00%
  • WIG30 2682.17 +0.04%
  • WIG 61014.65 +0.18%
  • sWIG80 11963.17 +0.29%
  • mWIG40 4052.16 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:42

Dostosuj

Temat: Premier Donald Tusk

Tusk: 4,5 mld euro z Unii dla małych i średnich firm

Tusk: 4,5 mld euro z Unii dla małych i średnich firm Odtwórz: Tusk: 4,5 mld euro z Unii dla małych i średnich firm
Foto: PAP | Video: tvn24 Foto: Premier Donald Tusk podczas wizyty w Zakładzie Przetwórstwa Warzyw i Owoców KORKUS | Video: Tusk: 4,5 mld euro z Unii dla małych i średnich firm

Premier Donald Tusk zapewnił, że polskie mikro, małe i średnie firmy będą miały dostęp do gotówki zarówno ze środków unijnych, jak i kredytów z gwarancjami rządowymi. Podkreślił, że dla tych przedsiębiorców będą przeznaczone 4,5 mld euro z UE.

Szef rządu odwiedził w piątek zakład Przetwórstwa Warzyw i Owoców "Korkus" i przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe "Frubex-Bis" w Pajęcznie (woj. łódzkie). Mówił przedsiębiorcom, że potwierdzili oni, iż zdobywanie środków europejskich nie jest łatwe, ale "sensowny projekt" daje taką możliwość.

"Niełatwy" kredyt

- Chcemy, żeby polscy mali i średni przedsiębiorcy wiedzieli, że dostęp do gotówki będzie. On nie będzie łatwy, bo kredyt nie jest łatwą sprawą, zresztą środki europejskie też są obostrzone - pewne rygory trzeba wypełniać - podkreślał Tusk na konferencji prasowej.

Zaznaczył, że z kasy unijnej nie będzie osobno dedykowanych środków na wpieranie wielkich przedsiębiorstw, bo ci mogą korzystać z planowanych na wielką skalę projektów infrastrukturalnych. "Wiadomo, że autostrady nie zbuduje mikroprzedsiębiorca" - zauważył.

Miliardy i rządowe gwarancje

 

Chcemy, żeby polscy mali i średni przedsiębiorcy wiedzieli, że dostęp do gotówki będzie. On nie będzie łatwy, bo kredyt nie jest łatwą sprawą

Premier, Donald Tusk

Premier mówił, że dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest specjalnie dedykowane 4,5 mld euro ze środków unijnych. Jak zaznaczył, środki te powinny bezpośrednio trafić do właścicieli tych firm.

Szef rządu zwrócił też uwagę na możliwość korzystania z gwarantowanych przez rząd kredytów de minimis. Do listopada z gwarancji na ponad 5,9 mld zł skorzystało już przeszło 30 tys. firm zaciągając kredyty warte więcej niż 10 mld zł. Udziela ich Bank Gospodarstwa Krajowego.

Tusk podkreślił, że to właśnie ten instrument jest dedykowany dla mikro i małych przedsiębiorstw. Średnia wielkość kredytu w tym programie wyniosła 300 tys. zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane