• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: UE

Turystyka kołem napędowych unijnej gospodarki

Turystyka kołem napędowych unijnej gospodarki
Foto: sxc.hu Foto: Europejczycy coraz chętniej spędzają wakacje za granicą, ale też najczęściej pozostają w obrębie Unii Europejskiej

Turystyka jest tą gałęzią gospodarki, która najlepiej oparła się kryzysowi. Korzystne trendy w tym sektorze utrzymają się w 2014 r., a turystyka pozostanie kołem napędowym wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanego w czwartek badania Eurobarometru.

Europejczycy coraz chętniej spędzają wakacje za granicą, ale też najczęściej pozostają w obrębie Unii Europejskiej. W 2013 roku 38 proc. mieszkańców UE spędziło urlop w innym kraju unijnym; o 5 pkt. proc. więcej niż w roku poprzednim.

Wyjazdy na wakacje

Zyski sektora turystycznego rosną od wielu lat; spadki nastąpiły tylko po zamachach we wrześniu 2001 roku oraz w latach kryzysu finansowego 2008-2009. "Każdy rok od 2010 był rokiem rekordowym" pod względem dochodów tej branży - głosi raport Eurobarometru.

W 2013 roku 45 proc. wszystkich turystów, którzy zatrzymali się w hotelach i innych ośrodkach turystycznych w UE, to cudzoziemcy z innych krajów Unii.

W Polsce w roku ubiegłym zagraniczni goście stanowili 20 proc. wszystkich turystów. Najwięcej cudzoziemców spędziło wakacje w Chorwacji (92 proc. turystów), Grecji (79 proc.), Austrii (71 proc.) i na Litwie (70 proc.). Najsłabiej w tych statystykach wypadła Rumunia, gdzie cudzoziemcy stanowili tylko 18 proc. osób na wakacjach.

W sumie w 2013 roku w hotelach, ośrodkach wczasowych, hostelach etc. w całej Unii turyści spędzili 2,6 mld nocy.

Czołowa piątka

Komunikat prasowy Komisji Europejskiej podaje, że "czołowa piątka najchętniej wybieranych miejsc wypoczynku w Unii Europejskiej pozostaje bez zmian od roku 2012. Są to: Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy i Austria. (...) Mieszkańcy Bułgarii, Chorwacji, Grecji i Włoch w największym stopniu skłaniają się do krajowych wakacji, podczas gdy Luksemburczycy i Belgowie przodują w wyjazdach do innych państw UE".

"Proporcja Europejczyków wybierających się na wakacje niezależnie od czynników ekonomicznych jest zróżnicowana – od 10 proc. wśród Greków do 75 proc. Austriaków" - głosi komunikat KE.

Trendy te mają się utrzymać, co - jak skomentował badanie Eurobarometru komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani - stanowi "wyjątkowe osiągnięcie sektora turystycznego, który jest w dalszym ciągu lokomotywą gospodarczej odnowy Unii Europejskiej".

Wybierając się na wakacje z biurem podróży, warto pamiętać o sprawdzeniu jego wiarygodności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane