• rozwiń

Turnusy rehabilitacyjne bez VAT

Turnusy rehabilitacyjne bez VAT
Foto: TVN24 Foto: Turnusy rehabilitacyjne znów bez VAT

Minister finansów podpisał rozporządzenie przywracające zwolnienie z VAT usług rehabilitacyjnych, świadczonych przez podmioty inne niż zakłady opieki zdrowotnej - poinformowała rzeczniczka resortu finansów. W praktyce oznacza to zwolnienie z podatku tzw. turnusów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych.

- Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług określa, że zwolnione z VAT będą podmioty niebędące ZOZ-ami, które organizują turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych oraz osoby uczestniczące w tych turnusach - wyjaśniła rzeczniczka resortu finansów Magdalena Kobos.

Rozporządzenie ministra przywraca zasady opodatkowania tej działalności, jakie obowiązywały do końca 2010 r. Turnusy rehabilitacyjne zostały opodatkowane VAT w wyniku zmian dotyczących klasyfikacji statystycznych, które weszły w życie 1 stycznia 2011 r.

Spowodowało to radykalnie podwyższyło ceny turnusów: wzrosły one o niemal 1/4. MF wyjaśniało, że intencją resortu nie było opodatkowanie tych turnusów - czyli nastąpiło to przez pomyłkę.

MF zapewnia teraz, że zgodnie z nowymi przepisami turnusy rehabilitacyjne mogą organizować osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej prowadzące co najmniej przez 2 lata działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

"Zarówno organizator turnusu, jak i ośrodek, w którym będzie się on odbywać, będą musiały być wpisane do rejestrów prowadzonych przez wojewodę (wyjątkiem są turnusy realizowane w formie niestacjonarnej)" - wyjaśnia resort w komunikacie.

MF informuje, że podatnicy będą mogli skorzystać ze zwolnień za okres od 1 stycznia 2011 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie rozporządzenia.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane