• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Turnusy rehabilitacyjne bez VAT

Turnusy rehabilitacyjne bez VAT
Foto: TVN24 Foto: Turnusy rehabilitacyjne znów bez VAT

Minister finansów podpisał rozporządzenie przywracające zwolnienie z VAT usług rehabilitacyjnych, świadczonych przez podmioty inne niż zakłady opieki zdrowotnej - poinformowała rzeczniczka resortu finansów. W praktyce oznacza to zwolnienie z podatku tzw. turnusów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych.

- Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług określa, że zwolnione z VAT będą podmioty niebędące ZOZ-ami, które organizują turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych oraz osoby uczestniczące w tych turnusach - wyjaśniła rzeczniczka resortu finansów Magdalena Kobos.

Rozporządzenie ministra przywraca zasady opodatkowania tej działalności, jakie obowiązywały do końca 2010 r. Turnusy rehabilitacyjne zostały opodatkowane VAT w wyniku zmian dotyczących klasyfikacji statystycznych, które weszły w życie 1 stycznia 2011 r.

Spowodowało to radykalnie podwyższyło ceny turnusów: wzrosły one o niemal 1/4. MF wyjaśniało, że intencją resortu nie było opodatkowanie tych turnusów - czyli nastąpiło to przez pomyłkę.

MF zapewnia teraz, że zgodnie z nowymi przepisami turnusy rehabilitacyjne mogą organizować osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej prowadzące co najmniej przez 2 lata działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

"Zarówno organizator turnusu, jak i ośrodek, w którym będzie się on odbywać, będą musiały być wpisane do rejestrów prowadzonych przez wojewodę (wyjątkiem są turnusy realizowane w formie niestacjonarnej)" - wyjaśnia resort w komunikacie.

MF informuje, że podatnicy będą mogli skorzystać ze zwolnień za okres od 1 stycznia 2011 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie rozporządzenia.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane