• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Turkmeński gaz nie płynie do Rosji

Turkmeński gaz nie płynie do Rosji
Foto: TVN24 Foto: W Turkmenistanie wybuchł gaz

W Turkmenistanie wybuchł gazociąg. Eksplozja, do której - jak podano - doszło "w wyniku wypadku", uszkodziła linię przesyłową, co spowodowało wstrzymanie dostaw paliwa do Rosji - informuje agencja Reuters, powołując się na źródło w sektorze energetycznym Kazachstanu. Jednym z odbiorców turkmeńskiego gazu jest także Polska.

"Dostawy zostały wstrzymane. Trwają prace naprawcze" - cytuje Reuters swoje źródło. Nie wiadomo, gdzie konkretnie i w jakich okolicznościach doszło do uszkodzenia gazociągu, ani jak długo potrwa naprawa. Rzeczniczka rosyjskiego Gazpromu powiedziała, że nie ma żadnych informacji na temat wybuchu.

Ważne źródło paliwa dla Rosji

Turkmenistan jest największym producentem gazu w Azji Środkowej. Rosyjski monopolista Gazprom kupuje do 50 miliardów metrów sześciennych turkmeńskiego gazu rocznie, aby realizować swe zobowiązania eksportowe i pokrywać potrzeby krajowe. Turkmeński gaz jest transportowany rurociągiem, biegnącym przez Uzbekistan i Kazachstan.

Reuters pisze, że bez turkmeńskiego gazu Gazprom nie mógłby na dłuższą metę realizować zobowiązań eksportowych i pokrywać zapotrzebowania krajowego. Na razie jakoś sobie zapewne poradzi, ponieważ spadło zapotrzebowanie na gaz w Rosji i w Europie.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane