• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Turkmenistan na gazie

Turkmenistan na gazie
Foto: TVN24 Foto: Nie wiadomo jeszcze kiedy popłynie gaz ze złoż Jolotan

Niezależna firma audytowa poinformowała, że bogaty w źródła energii Turkemenistan ma jedne z największych na świecie złoże zasobne w gaz ziemny.

- Złoże Jolotan niedaleko granicy z Afganistanem prawdopodobnie zawiera ponad 6 bilionów metrów sześciennych gazu - powiedział Jim Gillett, przedstawiciel brytyjskiej firmy audytowej Gaffney, Cline and Associates.

Jak wynika jednak z maksymalnych obliczeń audytora, złoże Jolotan może zawierać nawet do 14 bilionów metrów sześciennych gazu, lecz w celu określenia dokładnych zasobów należałoby przeprowadzić dalsze badania.

Oznaczałoby to, że Jolotan ma większe zasoby od gigantycznego złoża gazu Sztokman w Rosji na Morzu Barentsa.

Duże złoża tego typu eksploatuje się w ilości 10 miliardów metrów sześciennych rocznie. Ze złoża Jolotan będzie można wydobywać siedem razy więcej

Jim Gillett, przedstawiciel brytyjskiej firmy Gaffney, Cline and Associates.

"Mamy 20 bilionów metrów sześciennych"

- Międzynarodowa praktyka jest taka, że duże złoża tego typu eksploatuje się w ilości 10 miliardów metrów sześciennych rocznie. Ze złoża Jolotan będzie można wydobywać do 70 miliardów metrów sześciennych rocznie - powiedział Gillett.

- Jest teraz jasne, że Turkmenistan posiada więcej niż wystarczającą ilość gazu, by wypełnić swe obecne zobowiązania eksportowe - podkreślił.

Nie sprecyzował, ile jeszcze innych złóż w Turkmenistanie jego firma będzie szacowała i kiedy zaprezentuje ostateczny raport w tej sprawie.

Władze Turkmenistanu oceniają, że w sumie posiadają rezerwy gazowe w ilości 20 bilionów metrów sześciennych, lecz danych tych nigdy nie potwierdziły niezależne źródła.

Obiectnice bez pokrycia?

Turkmenistan zobowiązał się w ramach 25-letniego kontraktu wysyłać do Rosji rocznie 50 miliardów metrów sześciennych gazu. Zgodził się również dostarczać Chinom 40 miliardów metrów sześciennych rocznie od początku przyszłego roku. Dodatkowych ok. 7 miliardów metrów sześciennych sprzedawanych jest rocznie Iranowi. Turkmenistan planuje również eksportować gaz do Indii i Pakistanu.

Niektórzy międzynarodowi eksperci twierdzą, że Aszchabad nie będzie w stanie wywiązać się z tych wszystkich zobowiązań

kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane