• rozwiń

Temat: Energetyka

Turcja stawia na węgiel. Chcą się uniezależnić od gazu

Turcja stawia na węgiel. Chcą się uniezależnić od gazu

Turcja podpisała umowę międzyrządową ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na eksploatację złóż węgla brunatnego Afsin-Elbistan na południu Turcji. Kontrakt wart jest 12 mld USD i jest drugą najważniejszą inwestycją zagraniczną w energetyce w Turcji.

- Chodzi o bardzo poważną i znaczną inwestycję. To druga co do wielkości inwestycja w Turcji, po dwóch projektach budowy elektrowni atomowych - podkreślił turecki minister energetyki Taner Yildiz podczas uroczystości podpisania umowy w Ankarze.

Węgiel ze złóż Afsin-Elbistan będzie wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej w planowanych elektrowniach o łącznej mocy 8200 megawatów. Wielkość złóż szacuje się na 4,4 mld ton węgla, czyli około 40 procent łącznych zasobów węgla brunatnego w Turcji.

Zamiast gazu

Turcja chce wykorzystać te złoża, by zmniejszyć swoją zależność od importu gazu ziemnego. Większość energii elektrycznej produkuje ten kraj właśnie z gazu, ale koszt importowanego surowca poważnie obciąża budżet państwa.

W pierwszy z projektów budowy elektrowni atomowych w Turcji zaangażowała się Rosja, w sprawie drugiego Ankara prowadzi rozmowy z Chinami, Japonią, Koreą Południową i Kanadą. Decyzja ma zapaść do końca stycznia br

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane