Turcja stawia na węgiel. Chcą się uniezależnić od gazu

Turcja podpisała umowę międzyrządową ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na eksploatację złóż węgla brunatnego Afsin-Elbistan na południu Turcji. Kontrakt wart jest 12 mld USD i jest drugą najważniejszą inwestycją zagraniczną w energetyce w Turcji.
- Chodzi o bardzo poważną i znaczną inwestycję. To druga co do wielkości inwestycja w Turcji, po dwóch projektach budowy elektrowni atomowych - podkreślił turecki minister energetyki Taner Yildiz podczas uroczystości podpisania umowy w Ankarze.
Węgiel ze złóż Afsin-Elbistan będzie wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej w planowanych elektrowniach o łącznej mocy 8200 megawatów. Wielkość złóż szacuje się na 4,4 mld ton węgla, czyli około 40 procent łącznych zasobów węgla brunatnego w Turcji.
Zamiast gazu
Turcja chce wykorzystać te złoża, by zmniejszyć swoją zależność od importu gazu ziemnego. Większość energii elektrycznej produkuje ten kraj właśnie z gazu, ale koszt importowanego surowca poważnie obciąża budżet państwa.
W pierwszy z projektów budowy elektrowni atomowych w Turcji zaangażowała się Rosja, w sprawie drugiego Ankara prowadzi rozmowy z Chinami, Japonią, Koreą Południową i Kanadą. Decyzja ma zapaść do końca stycznia br
Podziel się:
Dodaj Komentarz
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.