• rozwiń
  • WIG20 2161.70 +0.32%
  • WIG30 2447.88 +0.33%
  • WIG 56853.79 +0.13%
  • sWIG80 11471.20 +0.17%
  • mWIG40 3642.83 +0.61%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:36

Dostosuj

Turcja pożyczy 45 mld dolarów od MFW

Turcja pożyczy 45 mld dolarów od MFW
Foto: Archiwum Foto: Turcja błyskawicznie wyrzuciła turystę

- Nawet 45 mld dolarów na trzy lata na przezwyciężenie skutków globalnego kryzysu pożyczy Turcji Międzynarodowy Fundusz Walutowy - podają tureckie media. Jak dodają, szczegóły umowy zostały już "w zasadzie ustalone".

Recep Tayyip Erdogan, premier Turcji i Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający MFW mieli osiągnąć wstępną zgodę co do podstawowych warunków transakcji. Chodzi między innymi o ograniczenie wydatków państwowych lub wprowadzenie limitu deficytu budżetowego.

Gospodarka karmiona dolarami

Mehmet Simsek, turecki minister gospodarki uważa, że wynegocjowana pożyczka pozwoli zaspokoić zewnętrzne potrzeby finansowe kraju. - MFW powinien zatwierdzić porozumienie w ciągu dwóch do trzech tygodni – cytuje ministra dziennik ekonomiczny "Referans”.

Pomoc ta jest pilnie potrzebna, bowiem w czwartym kwartale ubiegłego roku produkt krajowy brutto Turcji obniżył się o 6,2 proc., a produkcja przemysłowa spadła w lutym br. o jedną czwartą.

Kredyt ratunkowy

Od jesieni MFW pożyczył już różnym krajom kilkadziesiąt mld dol. Uratował tym samym m.in. Islandię, Węgry, Ukrainę, czy Łotwę. W kolejce po kredyt stoi w kolejce jeszcze wiele krajów, zwłaszcza, że jest z czego czerpać. Na ostatnim szczycie przywódców 20 najbogatszych gospodarek świata w Londynie zdecydowano o zwiększeniu środków, którymi dysponuje MFW z 250 do 750 mld dol. Kilkaset mld dol na pożyczki dla potrzebujących krajów jest też w dyspozycji innych międzynarodowych instytucji finansowych, m.in. w Banku Światowym.

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane