• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Tubylcy pozbawieni ziemi. Przez produkcję soi i hodowlę bydła

Tubylcy pozbawieni ziemi. Przez produkcję soi i hodowlę bydła
Foto: sxc.hu/ mtorter Foto: Ludność tubylcza w Paragwaju jest wypierana przez rozwijające się rolnictwo i hodowlę bydła

Ponad 40 proc. tubylców z Paragwaju nie posiada ziemi, a wielu z tych, którzy ją mają jest wypieranych przez szybki rozwój farm produkujących soję i przez hodowców bydła - pisze Reuters.

Gospodarka krajów Ameryki Południowej szybko się rozwija. Dzieje się to jednak kosztem niszczenia lasów i zanieczyszczania rzek, które są niezbędne do życia i funkcjonowania rdzennych mieszkańców tych terenów. Stanowią oni ok. 2 proc. ludności Paragwaju. Cała populacja tego kraju  liczy 6,3 mln osób.

- Prawie połowie ludności tubylczej brakuje ziemi, nawet jeśli została ona im przypisana - zaznacza Victoria Tauli-Corpuz, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. ludności tubylczych. - Bezpieczeństwo ziemi nie jest zagwarantowane - dodaje.

Szybka ekspansja

Reuters przypomina, że Paragwaj eksportuje obecnie więcej wołowiny niż sąsiedzi i jest czwartym na świecie eksporterem soi. W sezonie 2014-2015 oczekiwana wielkość upraw to ok. 10 mln ton.

Zdaniem Tauli-Corpuz szybki rozwój hodowli bydła i uprawy gruntów skutkuje wypieraniem ludności tubylczej. - Członkowie społeczności poinformowali mnie o prowadzonej "inwazji" na ich tereny przez biznes rolny - powiedziała.

Podkreśla, że społeczności te, "które od zawsze żyły w lasach" potrzebują tych terenów do podtrzymania swojej kultury i religii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane