• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Trzy wykroczenia - i po prawku

Trzy wykroczenia - i po prawku
Foto: TVN24\Archiwum Foto: "Zielone listki" dla młodych kierowców będą obowiązkowe. A do utraty prawa jazdy "wystarczą" tylko trzy wykroczenia

Trzy wykroczenia - i po prawie jazdy. Świeżo upieczeni kierowcy przez dwa lata od uzyskania prawa jazdy będą pod specjalnym nadzorem. Jeśli w ciągu 24 miesięcy popełnią trzy wykroczenia, to stracą uprawnienia do prowadzenia auta. Projektem zmiany przepisów we wtorek ma zająć się rząd.

Kierowcy w wieku od 18 do 24 życia okazują się sprawcami największej liczby wypadków na drogowych. Stąd propozycja Ministerstwa Infrastruktury, która restrykcyjny sposób chce poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Do trzech razy sztuka

Według tej propozycji, przez pierwszy rok od chwili uzyskania prawa jazdy kategorii B (czyli na samochody do 3,5 tony) młody kierowca obowiązkowo będzie musiał mieć naklejony na szybę auta "zielony listek". W tym czasie nie będzie też mógł pracować zawodowo jako kierowca, np. jako taksówkarz.

Ponadto młody kierowca przez dwa lata od uzyskania "prawka" będzie musiał jeździć wyjątkowo ostrożnie - będzie to bowiem tzw. "okres próbny". Już dwa popełnione w tym czasie wykroczenia będą zmuszały młodego kierowcę do udania się na kurs reedukacyjny.

Na dodatek w takiej sytuacji starosta o kolejne dwa lata wydłuży mu okres "pod specjalnym nadzorem". A jeżeli w tym czasie dopuści się trzeciego wykroczenia, to pożegna się ze swoim prawem jazdy.

– Każda forma zmuszania do przestrzegania przepisów bardziej dyscyplinuje kierowców do prawidłowego zachowania się na drodze – ocenia w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Marcin Suwała, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców i Instruktorów AS z Radomia. Jak dodaje, rządowa propozycja jest znacznie surowsza niż obecne odbieranie prawa jazdy za przekroczenie 20 punktów karnych w pierwszym roku. Ma też nadzieję, że poprawi to bezpieczeństwo w przypadku niedoświadczonych kierowców, którzy częściej powodują wypadki.

Ciężki motocykl? Od 24 roku życia

Nowe przepisy mają także zmienić zasady uzyskiwania prawa jazdy na motor. Kategorię A uzyskać będzie można uzyskać dopiero po ukończeniu 24 lat. To o 6 lat więcej niż obecnie.

Wprowadzona natomiast zostanie zupełnie nowa kategoria - A2. Jej posiadacz będzie mógł kierować motocyklem o mocy do 46 KM. Takie prawo jazdy będzie mógł zdobyć już 18-latek. Co więcej, po dwóch latach posiadania prawa jazdy na kategorię A2, młody kierowca będzie mógł zdawać na kategorię A, mimo nieukończonych 24 lat.

Do tego wszystkiego zostanie wprowadzona także kategoria AM, którą będzie mógł zrobić 14-latek. Zezwoli ona na poruszanie się skuterem lub motorowerem.

Projektem we wtorek ma się zająć rząd.

Gdzie zrobić prawo jazdy?

ktu/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane